Velike evropske i američke kompanije protive se uvođenju ekonomskih sankcija Rusiji i mole svoje vlade da to ne čine, piše danas Financial Times.
Prema navodima lonodonskog dnevnika, te velike kompanije strahuju da bi uvođenje sankcija Rusiji u finansijskoj i energetskoj oblasti, ali i drugim, imalo teške ekonomske posljedice po Zapad.
"Odlučnost Evrope da uvede oštre sankcije Rusiji zbog njenih postupaka u vezi sa Ukrajinom raspada se pod udarcima lobističkih napora u isto vrijeme dok kompanije upozoravaju svoje vlade da bi recipročne mjere Kremlja mogle skupo da ih koštaju", prenosi Itar-tas pisanje britanskog lista.
Britanska naftni gigant BP je u prvim redovima onih kompanija koje su poslanicima parlamenta i ministrima poručili da će se suočiti sa rizicima ako vlade EU uskoro donesu odluku o sankcijama protiv Rusije.
Među protivnicima sankcija su i njemački BASF i italijanska ENI.
"Italijanska energtska grupa ENI saopštava da Evropa, koja kupuje 30 odsto gasa od Gasproma, sebi ne može da dozvoli uvođenje energetskih sankcija Rusiji", piše FT.
U članku se takođe konstatuje da među evropskim zemljama nema jedinstvenog stava po pitanju sankcija Rusiji, da bi odluka bila donijeta potrebna je saglasnost svih 28 članica EU.
Sankcijama se protive i američke kompanije.
"Američki poslovni krugovi takođe lobiraju protiv sankcija koje mogu da izazovu recipročne mjere protiv američkih interesa... ", navodi FT.
List citira i izvora iz Kongresa SAD da bi nove eknomske mjere mogle da obuhvate nekoliko ruskih biznismena, jedne banke ili državne kompanije.
"Ipak, šire sankcije u ovom trenutku nisu vjerovatne", zaključuje FT.
Bonus video: