Ruski predsjednik Vladimir Putin kazao je da bi Moskva, za sada, trebalo da se uzdrži od nametanja sankcija Amerikancima u znak odmazde za kaznene mjere koje je Vašington uveo njegovim bliskim saradnicima zbog krize u Ukrajini, kao i od uvođenja viznog režima Kijevu, javile su ruske novinske agencije.
"Znate, i u prvom slučaju - američke sankcije - i u drugom slučaju - odluka Ukrajine o uvođenju viznog režima - mislim da bi za sada trebalo da se uzdržimo od recipročnih koraka", kazao je ruski predsjednik na sastanku ruskog Savjeta bezbjednosti, u komentaru koji je objavio Kremlj, a prenio AFP.
Govoreći o viznom režimu sa Ukrajinom, Putin je rekao da, ukoliko bi Moskva uvela Kijevu takav režim, zbog toga bi trpjeli milioni nedužnih Ukrajinaca koji rade u Rusiji kako bi izdržavali svoje porodice.
"To ne smijemo da radimo", zaključio je Putin, a prenosi Itar-Tass.
Novih 12 ruskih funkcionera
Šefovi država i vlada zemalja EU odlučili su kasno sinoć da dodaju novih dvanaest imena na “crnu listu” sankcionisanih ruskih funkcionera. To je glavni rezultat maratonske radne večere tokom koje su šefovi 28 država i vlada zemalja članica EU diskutovali o zajedničkom evropskom odgovoru na pripajanje Krima Rusiji.
Predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompej, koji je saopštio najnoviju vijest, nije naveo imena funkcionera koja će se pridružiti listi od 21 krimskog i ruskog funkcionera zbog podsticanja secesije Krima kojima je zabranjeno putovanje u EU i raspolaganje sredstvima u evropskim bankama, ali je rekao da se među nima nalaze “neki veoma visoki funkcioneri”.
“Sankcije nijesu osveta niti su same sebi svrha, nego spoljnopolitički alat”, izjavio je van Rompej na konferenciji za štampu nakon radne večere, koja je završena poslije ponoći. On je rekao da je cilj da se Ukrajini vrati suverenitet koji je Rusija, prema njegovim riječima, grubo prekršila.
“Ne mogu se u 21. vijeku granice mijenjati silom"”, poručio je Van Rompej.
"Ne želimo da otkrivamo karte, ali dali smo zadatak Evropskoj komisiji da pripremi ciljane mjere za slučaj da Rusija nastavi sa koracima u pravcu destabilizacije", rekao van Rompej
"Ne želimo da otkrivamo karte, ali dali smo zadatak Evropskoj komisiji da pripremi ciljane mjere za slučaj da Rusija nastavi sa koracima u pravcu destabilizacije", rekao on.
Sem individualnih sankcija, lideri EU su se sinoć složili da otkažu samit EU-Rusija, kao i bilateralne susrete na visokom nivou sa ruskim funkcionerima.
Van Rompej je najavio da će EU nastaviti da se zalaže za upućivanje posmatrača Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju u Ukrajinu, a ako to ne bude moguće zbog ruskog veta, EU će poslati sopstvene posmatrače. Na kraju, Van Rompej je najavio da ce EU ujutru svečano potpisati sporazum o asocijaciji sa Ukrajinom.
Njemačka kancelarka Merkel rekla je, kako je prenio Rojters, da je EU spremna da finansijski podrži novu ukrajinsku vladu, pod uslovom da postigne sporazum sa Međunarodnim monteranim fondom, u čemu je, kako je dodala, postignut značajan napredak i ugovor se uskoro očekuje.
Odgovor Rusije
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije predložiće državnom vrhu da donese mjere odmazde prema Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskoj uniji kao odgovor na njihove sankcije, izjavio je danas zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Grigorij Karašin u Gornjem domu ruskog parlamenta.
On je rekao da će Rusija razmotriti koje će mjere donijeti i istakao da je sankcionisanje vlada potpuno nezakonito.
Podsjetimo, samo nekoliko minuta nakon što je američki predsjednik Barak Obama potpisao juče ukaz o uvođenju novih sankcija Rusiji, Moskva je odgovorila recipročnim mjerama.
Američke sankcije pogodiće dvadesetak ruskih zvaničnika, neke pojedince van izvršne vlasti, kao i Banku Rusije koja, po mišljenju SAD, pruža materijalnu podršku ruskom rukovodstvu.
Riječ je o Centralnoj banci Ruske Federacije sa sjedištem u Sankt Peterburgu, čija su sredstva procijenjena na 10 milijardi dolara, rekao je jedan visoki američki zvaničnik i dodao da će ukaz pogoditi ruski finansijski, energetski, rudarski i odbrambeni sektor.
Bonus video: