Turska je danas najavila reforme koje analitičari smatraju pokušajem spašavanja pregovora s kurdskim pobunjenicima, a uključuju i promjene u izbornom sistemu, širenje prava na jezik i odobrenje selima da se služe izvornim kurdskim imenom.
Prokurdska stranka mira i demokrcije (BDP) kaže da ti prijedlozi koje je predstavio premijer Taip Erdogan neće zadovoljiti kurdske gerilce koji su u septembru zaustavili povlačenje s turske teritorije.
Ustanak kurdistanske radničke stranke (PKK) ugrozio je ekonomiju kurdskog jugoistoka Turske, a u borbama od 1984. poginulo je više od 40.000 ljudi, javlja Reuters a prenosi Hina.
Među ostalim prijedlozima je i odobrenje da se predizborna kampanja vodi i na drugim jezicima, a ne samo na turskom, kao i dekriminalizacija upotrebe kurdskih znakova kojih nema u turskom pismu.
Osnovnoškolci u državnim školama više neće morati radnus edmicu početi recitovanjem duboko nacionalističke zakletve koja počinje riječima: "Turčin sam".
Erdogan je u tu mirovnu inicijativu uložio mnogo svog politikog kapitala, dobio je snažnu podršku javnosti, ali stalno ga žestoko napadaju nacionalisti jer smatraju da je riječ o ustupcima gerilcima koje službena Ankara smatra teroristima.
Bonus video: