Godinu dana nakon ubistva slovačkog novinara Jana Kucijaka, još se ne zna ko je naručio to ubistvo. Najnoviji rezultati istrage ukazuju da najviši državni funkcioneri Slovačke o tome možda znaju više nego što pokazuju.
Bilo je to ubistvo koje je potreslo Slovačku, kao i međunarodnu javnost. PrIJe godinu dana, 21. februara 2018, ubijen je investigativni novinar Jan Kucijak – zajedno sa svojom vjerenicom Martinom Kusnirovom. Oboje su imali 27 godina. Ubijeni su iz vatrenog oružja u svojoj kući u blizini Bratislave. Kada se saznalo za ubistvo – nakon što se par danima nije javljao rodbini – policija je bila sigurna da je ono povezano sa Kucijakovim novinarskim radom.
Ubistvo zbog razotkrivanja istine – to je šokiralo mnoge u Slovačkoj i mnogi su počeli da sumnjaju u pravu državu. Godinu dana kasnije, to osjećanje jedva da se promijenilo. Ubistvo je dijelom rasvijetljeno – uhapšen je muškarac koji je osumnjičen kao ubica, a u pritvoru je još nekoliko saučesnika. Ali, istovremeno u javnost dopire sve više detalja o mogućoj upletenosti države u to ubistvo.
Gubljenje povjerenja u državu
Slovački predsjednik Andrej Kiska, za mnoge savjest nacije, nedavno je rekao da ljudi od političara očekuju pristojnost a od države pravdu, inače neće vjerovati u državu.
A povjerenje građana u slovačku državu je, između ostalog, poljuljano baš zbog stvari o kojima je pisao Kucijak. On je, između ostalog, saznao da Marija Troskova, savjetnica (za koju se smatra da je bila i ljubavnica) tadašnjeg šefa vlade Roberta Fica, bila poslovna partnerka i bivša ljubavnica jednog italijanskog mafijaša koji je živio u Istočnoj Slovačkoj. To je bio jedan od povoda za Ficovu ostavku nekoliko nedjelja poslije ubistva, i ubrzo nakon što je i ministar unutrašnjih poslova Robert Kalinak bio podnio ostavku. Tada su mnogi posmatrači smatrali da je logično da je Kucijak bio žrtva mafije.
Sada, međutim, indicije ukazuju na nešto drugo: prošle jeseni je uhapšena osoba osumničena da je Kucijakov ubica, a sa njom još tri lica među kojima je i izvjesna Alena Z, koja je pod sumnjom da je povezala ubicu i naručioca ubistva. Mnogo indicija ukazuje na biznismena Marijana Kocnera kao mogućeg naručioca, On se od juna prošle godine zbog različitih privrednih delikata nalazi u pritvoru. Kocner je u jesen 2017. već telefonski prijetio Kucijaku da će „progoniti“ njega i njegovu porodicu. Kucijak je to prijavio policiji, ali nije bilo nikakvih posljedica.
Ko je sve znao...?
Prošle jeseni je i jedan od svjedoka u ovom slučaju, bivši pripadnik tajne službe Peter Tot, priznao istražiteljima da je nadzirao Kucijaka po nalogu Kocnera. U vezi s tim, slovački mediji su nedavno objavili informaciju da je jedan pripadnik policije nekoliko mjeseci pred ubistvo krao podatke o Kucijaku iz policijske datoteke, a da je to radio po naređenju tadašnjeg šefa policije Tibra Gašpara. Poslije ubistva Kucijaka, Gašpar je podnio ostavku. On poriče svaku vezu sa tim ubistvom, a i da je uopšte naredio da se kradu podaci o Kucijaku. On je nedavno podnio ostavku i na funkciju savjetnika ministarke unutrašnjih poslova Denise Sakove. Sada se javlja sumnja da su država i podzemlje zajednički nadzirali Kucijaka i da su visoki državni službenici znali šta mu se sprema.
Tu sumnju podgrijevaju i drugi rezultati istrage: posrednica Alena Z, je, prema izvještajima slovačkih medija, već dugo imala redovne kontakte sa više slovačkih političara, pa tako i sa zamjenikom državnog tužioca Renea Vaneka. Vanek je u međuvremenu priznao da se sa njom dopisivao i smijenjen je; ne zna se i da li je sa Alenom Z. dijelio i državne tajne. On tvrdi da nije znao ništa o planovima da se ubije Kucijak.
Vlada ne čini ništa
Vladajuća koalicija socijaldemokratske stranke SMER Roberta Fica, desničarske SNS i stranke mađarske manjine Hid-Most praktično nije preduzela kako bi bile rasvijetljene korupcionaške afere o kojima su izvještavali Kucijak i drugi slovački novinari.
Sada je čak parlamentu podnijet nacrt zakona prema kojem političari imaju gotovo neograničeno pravo da odgovaraju na ono što štampa o njima piše. Ako taj zakon stupi na snagu, onda mediji neće imati drugog posla osim da svakodnevno objavljuju desetine izjava političara. Slovački Savez izdavača novina je izrazio oštra protest zbog tog nacrta zakona. "Na tužnu godišnjicu (ubistva Kucijaka) moramo da konstatujemo da nije preduzeto ništa u cilju zaštite novinara i poboljšanja njihove bezbjednosti.“
Bonus video: