Od rekordne cijene zlata koja je iznosila oko 1920$ po unci cijena je pala za nevjerovatnih 27% pa se sada nalazi na najnižem nivou u zadnje dvije godine.
Neposredni razlog ovako veliko pada cijene zlata je želja Evropske unije da Kipar proda svoje zlatne rezerve i namiri dio duga o kojem je bilo riječi zadnjih mjesec dana. Kipar posjeduje 40 tona zlata čija vrijednost, po trenutnoj cijeni, iznosi oko 2 milijarde američkih dolara.
To, samo po sebi, ne bi trebalo da ima takav učinak na pad cijene zlata, ali finansijska tržišta su očito uplašena da bi to mogao da postane model za rješavanje problema dugovanja ostalih zemalja koje se trenutno nalaze u finansijskim problemima. Kada bi neka veća zemlja koja ima višestruko veće zlatne rezerve bila prisiljena da prodaje zlato, na tržištu bi se odjednom našla ogromna količina zlata koja bi dodatno srušila cijenu zlata.
Cijena zlata je najviše vezana uz američki dolar i situaciju u američkoj privredi, a budući da Amerika polako izlazi iz krize investitori više ne kupuju masovno zlato radi zaštite od rizika.
Početkom sedmice izašla je vijest da je rast kineskog BDP-a u zadnjem periodu iznosio 7,7% što je osjetno manje od očekivanih 8%, pa su mnoge valute oslabile u odnosu na dolar, a najveći pad vrijednosti u odnosu na dolar zabilježili su australijski i novozelandski dolar.
Ove nedjelje izaći će dosta važnih vijesti za financijska tržišta kao što su podaci o inflaciji u Britaniji i podaci o nezaposlenosti u Americi pe će predsjednik Evropske centralne banke, Mario Dragi, održati govor o daljnjim akcijama ove banke pri čemu se očekuju i velike promjena kursa valuta.
Obzirom da će ove sedmice biti i aukcija španskih obveznica, najsigurnija investicija mogla bi da bude prodaja eura ako aukcija ne prođe dobro.
Bonus video: