Velika misterija u vezi sa slučajem koji bi u vinskim analima moglo ostati zabilježen kao zločin vijeka – uništavanje 80 000 flaša skupocjenog vina “brunelo di montalćino” - možda je riješena.
Istražitelji su kazali da su prisluškivali telefon Di Đizija i da su ga čuli kako govori o pranju vina sa odjeće
Italijanska policija je imenovala nezadovoljnog bivšeg zaposlenog ekskluzivne vinarije Soldera u vinogradu Kaze Base u Toskani kao osumnjičenog počinioca koji je prosuo desetine hiljada litara vina.
Policija u ovom malom gradu u Toskani saopštila je da je 39-godišnji Andrea di Đizi upao u porodično imanje Soldera u noći između 2. i 3. decembra. On je optužen da je otvorio slavine na 10 ogromnih buradi u kojima je bilo vino iz proteklih šest godina i bukvalno ga prosuo.
Policija kaže da je Di Đizi, koji je radio na imanju Soldera pet godina imao nekoliko sukoba sa glavom porodice
U saopštenju porodice Soldera navodi se da je ukupno prosuto oko 62 600 litara ili oko 80 000 flaša. Budući da flaša soldera vina košta najmanje 110 eura, vijest o ovom vandalizmu je u svjetskoj vinskoj zajednici primljena kao do sada nezabilježena grozota. Šteta nanijeta imanju na kojem se proizvodi vino od sorte grožđa “sanđovaneze” procjenjuje se na više od šest miliona eura.
Ne vodi računa
Policija kaže da je Di Đizi, koji je radio na imanju Soldera pet godina imao nekoliko sukoba sa glavom porodice Đanfrankom Solderom, 75, bivšim agentom osiguranja iz Milana koji je osnovao vinograd 1972.
Kada se ovaj vandalski čin dogodio lokalni zvaničnici su strahovali da je mafija ušla u ovaj idilični kraj
Soldera je kritikovao Di Đizija da navodno ne vodi propisno računa o vinskoj mašineriji a zatim prošlog septembra, Di Đisi se osjetio izostavljenim kada je porodica stan na imanju dala drugom zaposlenom, kazali su istražitelji.
Istražitelji su kazali da su prisluškivali telefon Di Đizija i da su ga čuli kako govori o pranju vina sa odjeće. Par opranih farmerica je poslat u policijsku laboratoriju u Rimu na provjeru kako bi se pronašli tragovi polifenola, koji je sastojak crnog vina.
Kada se ovaj vandalski čin dogodio lokalni zvaničnici su strahovali da je mafija ušla u ovaj idilični kraj sa vjekovima starim gradovima i da na ovaj način počinje da iznuđuje reket. Uprkos tome što je pričinjena ogromna materijalna šteta ovakav ishod istrage je ipak uticao na proizvođače vina iz ovog kraja da odahnu.
Bonus video: