Radnici zaposleni u javnom sektoru u Grčkoj stupili su ponovo u jednodnevni štrajk, u znak protesta zbog mjera štednje vlade i planiranih otpuštanja radnika.
Zbog štrajka je došlo do zastoja u javnom prevozu i avio-saobraćaju, a rad su prekinule i škole i poreske službe.
Grčku je zahvatila serija protesta od septembra, kad je vlada "izašla" sa mjerama štednje koje podrazumevaju nova smanjivanja plata i veće poreze, kao očekivane korake od strane međunarodnih kreditora u zamjenu za novac koji bi spasio zemlju iz bankrota.
Zaposleni na železnici su već stupili u 48-časovni štrajk, dok će njihove kolege zadužene za funkcinisanje metroa i tramvaja u Atini stupiti u štrajk na nekoliko sati da bi sjutra obustavili rad tokom cijelog dana.
Na ulicama Atine prisutno je oko 2.000 policajaca, a iz policije je saopšteno da ne očekuje veće nerede.
Ovaj štrajk je organizovao jedan od najvećih sindikata - ADEDI (ADEDY), koji okuplja pola miliona radnika u javnom sektoru, odnosno četvrtinu od ukupnog broja radne snage u zemlji.
"Tražimo da vlada promijeni ovu nepravednu politiku koja pogađa radnike i 'ubija' javni sektor", izjavio je predsjednik tog sindikata Kostas Cikrikas. "Očekujemo veliki odziv radnika", dodao je on, prenosi Rojters.
Očekuje se da će se u podne na protestnom skupu u centru Atine okupiti nekoliko hiljada nastavnika, lekara i opštinskih službenika mada će odziv štrajkača biti manji u odnosu na protekle mjesece s obzirom da je paket mjera štednje već usvojen u parlamentu.
Drugi veliki sindikat GSSE, koji ukuplja zaposlene u privatnom sektoru, najavio da će, u znak solidarnosti sa radnicima u javnom sektoru, stupiti u tročasovnu obustavu rada i pridružiti se protestnoj šetnji do Ministarstva za administraciju.
Riječ je mjerama koje su izuzetno nepopularne kod Grka koji tvrde da će najavljeno otpaštanje radnika, a pominje se brojka od 27.000 ljudi, uz manje plate i veće poreze jedino pogoditi srednju radničku klasu.
Nezaposlenost je u Grčkoj dostigla 26 odsto, a broj siromašnih je sve veći. Sindikati poručuju da žele drugu vrstu mjera koje bi zemlji donijele ekonomski oporavak i smanjile nezaposlenost i da će do ispunjenja njihovih zahtjeva do daljeg organizovati štrajkove.
Bonus video: