Temeljitom analizom svakog pojedinačnog slučaja, nevladina organizacija sa sjedištem u Njujorku, Odbor za zaštitu novinara (CPJ), ustanovila je da je u turskim zatvorima 1. avgusta bilo 76 novinara, od čega je "najmanje 61 novinar bio zatvoren direktno zbog svoga rada ili aktivnosti vezanih uz prikupljanje informacija".
Slučaj 15 drugih novinara nije dovoljno jasan i zahtijeva podrobniju analizu, navodi CPJ.
Po broju zatvorenih novinara Turska je prestigla druge zemlje poznate po represivnosti prema slobodi riječi kao što su Iran, Eritreja i Kina, piše Odbor za zaštitu novinara.
"Vlada turskog premijera Erdogana sprovela je jednu od najvećih operacija gušenja slobode štampe u novijoj istoriji", ističe CPJ.
"Osuđujemo masovna hapšenja novinara koja se sprovode u ime borbe protiv terorizma kao i "taktike pritiska koje podstiču autocenzuru" u redakcijama."
Prema izvještaju je 70 posto novinara u zatvoru zbog navodnih veza s kurdskim pobunjenicima iz Kurdistanske radničke stranke (PKK) ili su optuženi da su pripadnici terorističke organizacije.
Tri četvrtine novinara u zatvoru još uvijek nije osuđeno i čeka na suđenje već nekoliko godina, dodaje CPJ i poziva premijera Erdogana da u javnosti prestane s kampanjom optuživanja novinara i medija koji kritikuju vlast.
Bonus video: