Studija o domaćinstvima u Njemačkoj koju je sprovela Istraživačka agencija GfK pokazala je ogromne regionalne razlike, kao i demografske promjene.
Sudeći po tim podacima, njemačko društvo doživljava demografske promjene. Broj porodica sa djecom opada, a povećava se prosječna starost stanovništva, prenosi njemački dnevnik "Velt".
Najveći udio među njemačkim domaćinstvima čine domaćinstva starija od 60 godina (34,9 odsto), a zatim slijede domaćinstva između 40 i 49 godina (21,2 odsto), dok onih između 50 i 59 godina ima 17, procenata. Najmanje je domaćinstava mlađih od 30 godina (11,5 odsto).
Domaćinstva bez djece (31,2 odsto) znatno preovlađuju nad onima sa djecom kojih je najviše u Bavarskoj. U skoro 40 odsto domaćinstava u Njemačkoj žive samci.
Dok najviše visokih solitera ima u Berlinu i Hamburgu, u pokrajini Sarland ljudi, uglavnom, žive u porodičnim kućama
Prosječna starost "glave porodice" u njemačkoj prijestonici je 47,8 godina, a u pokrajini Sarland gdje ima najviše staračkih domaćinstava 50,2 godine.
List navodi da najviše jednočlanih domaćinstava ima u velikim i univerzitetskim gradovima kao što je recimo Regensburg, dok u seoskim sredinama živi najviše porodica sa djecom.
Jasne su i regionalne razlike u pogledu stambenih struktura. Dok najviše visokih solitera ima u Berlinu i Hamburgu, u pokrajini Sarland ljudi, uglavnom, žive u porodičnim kućama.
Studija se bavila i finansijskom situacijom stanovništva. Te podatke bi mogle da koriste marketinške kompanije i preduzeća jer detaljno navode gdje se isplati plasirati ili reklamirati određene proizvode, a gdje ne.
Tako bi na primjer, proizvođači luksuzne robe trebalo prvenstveno da se fokusiraju na jug zemlje odnosno Hesen, Bavarsku i Baden-Virtemberg jer tamo žive građani sa najvišim mjesečnim prihodima koji prelaze i 7.500 eura.
Na dnu skale se nalaze gradovi Bremerhafen i Trir gdje živi najviše domaćinstava sa primanjima ispod 1.100 eura mjesečno.
U Berlinu ne samo da ima najviše mladih i samaca, već i onih sa niskim primanjima jer svako četvrto domaćinstvo ima mjesečni prihod manji od 1.100 eura, zaključuje "Velt".
Bonus video: