Predstavnički dom SAD-a izglasao sankcionisanje Međunarodnog krivičnog suda zbog Izraela

Protiv je bilo 14, a 243 poslanika glasala su za zakon koji bi sankcionisao svakog stranca koji istražuje, hapsi, pritvara ili krivično goni državljane SAD-a ili državljane savezničke zemlje, uključujući Izrael, koji nisu članovi Suda

6458 pregleda 13 komentar(a)
Međunarodni krivični sud (Ilustracija), Foto: Shutterstock
Međunarodni krivični sud (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Predstavnički dom američkog Kongresa izglasao je 9. januara sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) u znak protesta zbog izdavanja naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane zbog izraelske kampanje u Gazi.

Protiv je bilo 14, a 243 poslanika glasala su za zakon koji bi sankcionisao svakog stranca koji istražuje, hapsi, pritvara ili krivično goni državljane SAD-a ili državljane savezničke zemlje, uključujući Izrael, koji nisu članovi Suda.

Četrdeset pet demokrata pridružilo se 198 republikanaca u podršci zakonu. Nijedan republikanac nije glasao protiv.

Međunarodni krivični sud izdao je u novembru naloge za hapšenje Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane, kao i lidera Hamasa Ibrahima Al-Masrija zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u sukobu u Pojasu Gaze između Izraela i Hamasa kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.

Izrael je kritikovao naloge za Netanjahuom i bivšim šefom odbrane Joavom Galantom, navodeći da je djelovao u samoodbrani u vazdušnim i kopnenim operacijama u ratu u Pojasu Gazi koji je pokrenuo Hamasov prekogranični napad na Izrael 7. oktobra 2023.

Predstavnički dom donio je zakon "jer sud traži da uhapsi premijera našeg velikog saveznika, Izraela", rekao je predstavnik Brajan Mast, republikanski predsjedavajući Komiteta za vanjske poslove Predstavničkog doma, u govoru prije glasanja 9. januara.

Glasanje u Predstavničkom domu, jedno od prvih od kada je novi Kongres zasjedao prošle sedmice, podvukao je snažnu podršku republikanaca novoizabranog predsjednika Donalda Trampa izraelskoj vladi, koji sada kontrolišu oba doma u Kongresu.

Tramp će 20. januara položiti zakletvu za drugi predsjednički mandat.

Novoimenovani vođa republikanske većine u Senatu Džon Tune obećao je brzo razmatranje zakona u ovom domu, kako bi Tramp mogao potpisati zakon ubrzo nakon preuzimanja dužnosti.

MKS je stalni sud koji može procesuirati pojedince za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, genocid i zločine agresije u državama članicama ili od strane njihovih državljana.

Sud je rekao da je njegova odluka o raspisivanju potjernica protiv izraelskih zvaničnika bila u skladu s njegovim pristupom u svim slučajevima, na osnovu procjene tužioca da postoji dovoljno dokaza za nastavak i stava da bi hitno traženje naloga za hapšenje moglo spriječiti zločine koji su u toku.

Republikanci u Kongresu osuđuju MKS otkako je izdao naloge za hapšenje Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u 15-omjesečnom sukobu u Gazi.

Dom predvođen republikancima usvojio je u junu zakon kojim se želi sankcionisati MKS, ali ta mjera nikada nije usvojena u Senatu, koji je u to vrijeme bio pod kontrolom demokratske većine.

Bonus video: