EU: Pojačani rizici za civilne letove nad vazdušnim prostorom Rusije

U obavještenju o bezbjednosti u zonama sukoba EASA je ponovila preporuku aviokompanijama da ne lete zapadnim ruskim vazdušnim prostorom, koji je Moskva ranije i zabranila za prevoznike sa sjedištem u EU ali ga i dalje koriste avioni Kine, Turske, Indije, iz Persijskog zaliva i neki drugi

6222 pregleda 2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Agencija Evropske unije za bezbjednost vazdušnog saobraćaja (EASA) upozorila je danas na "pojačane rizike" za avione koji nadleću Rusiju zbog nedostatka koordinacije sa vojskom koja se pokazala, kako je navedeno, u nedavnom udesu azerbejdžanskog aviona.

U obavještenju o bezbjednosti u zonama sukoba EASA je ponovila preporuku aviokompanijama da ne lete zapadnim ruskim vazdušnim prostorom, koji je Moskva ranije i zabranila za prevoznike sa sjedištem u EU ali ga i dalje koriste avioni Kine, Turske, Indije, iz Persijskog zaliva i neki drugi. Zona o kojoj je riječ nalazi se "zapadno od 60. istočnog meridijana na svim visinama i svim nivoima leta", dodala je evropska agencija, koja nezavisno od mjera koje je preduzela Rusija preporučuje izbjegavanje nadlijetanja dijela te teritorije od početka ruske invazije u Ukrajini u februaru 2022.

U novom obavještenju agencija ukazuje da sukob stvara rizike za civilne avione koji mogu nenamjerno postati mete, zbog mogućih nedostataka koordinacije između civilinih i vojnih vlasti, kada počne da djeluje protivvazduhoplovna odbrana.

Ukazuje se na tragičan slučaj leta 8243 Azebejdžan erlajnsa.

Trideset osam osoba je poginulo u udesu tog aviona koji je 25. decembra leteo između Bakua i Groznog, glavnog grada ruske republike Čečenije.

Ruski predsjednik Vladimir Putin priznao je da je protivvazduhoplovna odbrana djelovala na dan nesreće zbog napada ukrajinskih dronova, ali Kremlj je ponovo juče odbio da prizna svoju odgovornost za pad aviona, uprkos insistiranju Bakua.

EASA je u svojoj objavi navela da da Rusija nije pokazala da je u potpunosti sposobna da smanji rizike za civilne avione, u vezi sa sukobom u svom vazdušnom prostoru.

Agencija je dodala da nijedna evropska aviokompanija trenutno ne leti u Rusiju niti koristi ruski vazdušni prostor, pošto ga je Moskva zatvorila kao odgovor na zapadne sankcije uvedene na početku ruske invazije Ukrajine. Međutim, EASA je dodala da više aviokompanija zemalja izvan EU nastavljaju da koriste taj vazdušni prostor uprkos riziku od rata. Tu su kineske aviokompanije, zatom turski, indijski avioprevoznici i oni bazirani u Persijskom zalivu. EASA može samo da izda preporuke. Svaka nacionalna uprava za civilnu avijaciju može da zabrani ili ograniči nadlijetanje nekih zemalja ili zona za aviokompanije pod njenom jurisdikcijom.

Bonus video: