Povećanje Šengenskog prostora ulaskom Rumunije i Bugarske vjerovatno će podstaći ilegalnu imigraciju duž granice Grčke i Turske, rekao je danas u Sofiji jedan visoki zvaničnik Europola.
"Mogući ulazak Rumunije i Bugarske u Šengenski prostor vjerovatno će povećati pritisak na grčko-tursku granicu i bugarsku obalu Crnog mora, koje bi moglo da postane meta ilegalne imigracije", rekao je šef analitičkog odjeljenja Europola Žan-Dominik Nol na jednoj konferenciji o Šengenu.
Albanske, turske i kriminalne organizacije s područja bivšeg Sovjetskog Saveza u budućnosti "bi mogle da iskoriste pridruživanje Bugarske i Rumunije i ukidanje viza za zemlje Zapadnog Balkana", dodao je Nol.
Predlog za ukidanje šengenskih viza za građane Ukrajine i Moldavije takođe će vjerovatno olakšati kriminalne aktivnosti, dodao je zvaničnik Europola.
Region Balkana je, od svih centara aktivnosti organizovanog kriminala u Evropi, doživio "posljednjih godina najveći porast" trgovine drogom, krijumčarenja i trgovine ljudima, navodi se u nedavnom izvještaju Europola.
Pridruživanje Bugarske i Rumunije Šengenu "treba sve da preplaši", dodao je predstavnik Europola, naglasivši, međutim, potrebu, da se "odgovarajuće mjere" preduzmu unaprijed.
Mogući ulazak Rumunije i Bugarske u Šengenski prostor omogućiće slobodno kretanje ljudi između Balkana i većine evropskih zemalja.
Neke zemlje, među kojima su Holandija, Francuska i Njemačka, izrazile su uzdržanost, pa brzo pristupanje Rumunije i Bugarske djeluje neizvjesno, ocjenuje agencija Frans pres.
Jednoglasnost 26 članica Šengenskog prostora neophodna je za pristupanje novih članica.
Bonus video: