Francuska ministarka inostranih poslova Mišel Alio Mari će, kako se očekuje, ovog vikenda podnijeti ostavku zbog serije gafova iz Tunisa koji su ukaljali ugled Sarkozijeve vlade, kazali su juče izvori bliski vlastima. Kako je prenio Rojters, izvori su naveli da će je na tom mjestu zamijeniti ministar odbrane Alan Žipe, veteran iz redova konzervativaca koji je 1990-ih bio i premijer i šef diplomatije.
Ova promjena dolazi u momentu kada Francuska pokušava da prihvati prodemikratsku pobunu koja veoma brzo zahvata države sjeverne Afrike, od kojih su neke bivše francuske kolonije. Francuska politička elita nekada je tijesno sarađivala sa autoritarnim vladarima.
„Ovo se ne može nastaviti“, naveo je izvor blizak vladi govoreći o bijesu koji je u javnosti izazvalo saznanje da je Alio Mari provodila odmor u Tunisu u vrijeme tamošnjih protesta i da se vozila privatnim avionom jednog tunižanskog biznismena bliskog svrgnutom predsjedniku Zine al-Abedine Ben Aliju.
„Ona mora da ode, a da bi to bilo dostojanstveno, mora sama da podnese ostavku“, objasnio je ovaj izvor.
Alio Mari nije bilo dozvoljeno da posjećuje Tunis od pada Ben Alija, a prvi tunižanski postrevolucionarni šef diplomatije bio je prinuđen da podnese ostavku nakon što je izjavio da je bio počastvovan što se sa njom sastao u Parizu.
Vlada je u početku podržavala Alio Mari protiv medijske hajke i poziva opozicije za njeno povlačenje, međutim istraživanja javnog mnjenja su pokazala da njen debakl ugrožava Sarkozijev rejting koji se već nalazi na rekordno niskom nivou.
„Povlačenje Alio Mari je svršena stvar“, rekao je Rojrtersu drugi izvor. „Žipe je spreman da odmah preuzme njenu funkciju, za šta predsjednik vrši veliki pritisak.“
Iz Sarkozijevog kabineta su odbili da daju komentar. Sama Alio Mari je za francuski radio izjavila da „nije zainteresovana za glasine“. Dnevnik „Mond“ je prenio navode neimenovanih izvora da će se ministarka povući do sljedeće nedjelje.
Nemilost u kojoj se našla Alio Mari predstavlja iznenađenje nakon stabilne političke karijere tokom koje je bila prva žena na čelu ministarstava odbrane i unutrašnjih poslova.
Imenovana na mjesto ministarke inostranih poslova u novembarskoj reorganizaciji vlade, Alio Mari je dobijala kritike da suviše sporo reaguje na tunižansku pobunu. Oštro su je kritikovali i zato što je, samo nekoliko dana prije pada Ben Alija, predložila da se Tunisu ponudi francusko iskustvo kako se demonstranti drže pod kontrolom.
Pod još većom vatrom se našla kada se, usred tunižanske krize, ispostavilo da je provela odmor u Tunisu, te da je tokom odmora koristila privatni avion biznismena Aziz Mileda.
Analitičari je krive i za najnoviji pad Sarkozijeve popularnosti. Istraživanja pokazuju da većinja građana ima negativno mišljenje o predsjedniku, te da ne žele da 2012. bude reizabran.
Žerar Lonže, lider vladajuće partije UMP u Senatu će vjerovatno naslijediti Žipea na mjestu ministra odbrane. On se juče pridružio Sarkoziju na putu za Tursku.
Galerija
Bonus video: