Poslanici Britanskog parlamenta podržali su sinoć predloženi zakon kojim se blokira Bregzit bez dogovora sa Evropskom unijom.
Za usvajanje zakona u cjelini glasalo je 327 poslanika, a 299 bilo je protiv. U četvrtak će o zakonu raspravljati Dom lordova. Boris Džonson zatražio raspisivanje vanrednih izbora za 15. oktobar što su poslanici, nakon debate, odbili, prenosi RTS.
Britanski poslanici su usvojili predloženi zakon koji blokira neuređen izlazak Velike Britanije iz EU 31. oktobra.
Donji dom je sa 327 glasova "za" i 299 "protiv" glasao za zakon koji Džonsona obavezuje da od EU zatraži produženje roka za Bregzit do 31. januara 2020. godine, osim ako parlament ne odobri novi sporazum ili ako do 19. oktobra ne glasa za izlazak bez dogovora s Unijom.
Premijer Boris Džonson je, zauzvrat, otvorio raspravu o predlogu da vanredni izbori budu raspisani za 15. oktobar.
Džonson je rekao da će izvesti Britaniju iz EU 31. oktobra ukoliko još uvek bude premijer.
"Ako još uvek budem premijer nakon 15. oktobra, onda ćemo napustiti Uniju 31. oktobra sa, nadam se, mnogo boljim dogovorom", rekao je Džonson.
Međutim, njegov predlog o vanrednim izborima je, posije debate, odbijen. Za usvajanje predloga bilo je potrebno dve trećine parlamentaraca ali je za glasalo 298 a "protiv" 56. To znači da je Džonsonu falilo 136 glasova, piŠe RTS.
Prethodno je liser laburista Džeremi Korbin optužio premijera da igra igricu kako bi isforsirao Bregzit bez dogovora.
Naveo je da će njegova partija podržati izbore nakon što zakon bude usvojen, ali ne ranije.
Džonson je posle glasanja rekao da je Korbin prvi lider opozicije u istoriji koji je odbio izbore.
Zakon koji je usvojio Donji dom biće poslat na odlučivanje u Dom lordova.
Niko se ne usuđuje da proceni kako će ta debata proteći, ali nije isključeno da to potraje narednih nekoliko dana. Naime, zagovornici Bregzita u Domu lordova pripremili su više od 100 amandmana u nameri da opstruišu usvajanje zakona.
Ukoliko Dom lordova usvoji neke amandmane na predloženi zakon, o njima će morati da odlučuju i poslanici Donjeg doma.
Tek kada prođe sve faze glasanja, predloženi zakon može da dobije kraljičino odobrenje i konačno bude proglašen zakonom.
Bonus video: