Odlazeći predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker i premijer Velike Britanije Boris Džonson razgovarali su u Luksemburgu o pregovorima o Bregzitu. Džonsona su dočekali demonstranti koji su ga izviždali, a zbog protesta britanski premijer se nije pojavio na konferenciji za novinare.
Džonson i Junker nisu uspjeli da približe stavove tokom razgovora, prenosi Rojters.
Tokom radnog ručka, Junker je ponovio da je Velika Britanija u obavezi da iznese legalna i funkcionalna rješanja koja su u skladu sa Sporazumom o povlačenju.
Naglasio je da je Komisija spremna da razmotri takve predloge i dodao da oni još nisu iznijeti, prenosi RTS.
"Evropska komisija je spremna da radi svaki dan po cijeli dan. Sastanak evropskih lidera u oktobru biće značajan korak u ovom procesu, a Evropska unija ostaje ujedinjena", poručio je Junker.
Portparolka Evropske komisije Mina Andreeva je navela da je sastanak bio prijateljski i objavila na Tviteru da će se "pregovori nastaviti ubrzanim tempom", navodi agencija AP.
Kancelarija Borisa Džonsona je nakon sastanka saopštila da će pregovori o Bregzitu sa Evropskom unijom biti intenzivirani, sa ciljem postizanja novog dogovora o "razvodu" prije planiranog izlaska Britanije iz EU, 31. oktobra.
"Lideri su se složili da razgovore treba intenzivirati, a sastanci će se uskoro svakodnevno održavati", navodi se u saopštenju portparola britanskog premijera, prenosi Rojters.
Prije razgovora, Džonson je rekao je da je oprezan u očekivanjima.
Džonson se nije pojavio na konferenciji zbog demonstranata
Borisa Džonsona su u Luksemburgu dočekali demonstranti koji su ga izviždali, a zbog protesta britanski premijer se nije pojavio na konferenciji za novinare poslije sastanka sa luksemburškim kolegom.
Konferencija je održana na otvorenom, a novinarima se obratio samo premijer Luksemburga Gzavije Betel, dok je mjesto namijenjeno britanskom premijeru ostalo prazno.
U razgovorima je učestvovao i glavni pregovarač EU o Bregzitu Mišel Barnije, navode iz Evropske komisije.
Manje od sedam nedjelja prije roka za izlazak Britanije iz Evropske unije, Džonson još nije postigao dogovor sa Briselom o načinu na koji će se razdvojiti peta svjetska ekonomija i njen najveći trgovinski partner.
Budućnost kopnene granice između Republike Irske, članice Evropske unije, i britanske provincije Sjeverne Irske centralna je tačka neslaganja između Džonsona i Evropske unije, navodi Rojters.
Boris Džonson i Žan Klod Junker su se sastali prvi put otkako je Džonson postao premijer.
Bonus video: