Građani Austrije glasaće sjutra na parlamentarnim izborima od kojih se očekuje da okončaju političku krizu poslije korupcionaškog skandala koji je u maju doveo do pada koalicione vlade tadašnjeg kancelara Sebastijana Kurca.
Kurcova konzervativna Austrijska narodna stranka (OVP) važi za favorita na sjutrašnjim izborima, ali za sada nije jasno da li će se on opredijeliti da obnovi koaliciju s krajnje desnom Slobodarskom partijom Austrije (FPO), zbog koje je pala njegova vlada, ili će potražiti nove partnere.
Od proljećne drame i pada vlade OVP i FPO zemljom s 8,8 miliona ljudi upravlja nepartijska privremena administracija kancelarke Brižit Bierlejn, nekadašnje čelnice najvišeg suda u Austriji.
Izbori će biti i test da li se nacionalistička FPO oporavila od skandala zbog kojeg je s njenog čela poslije 14 godina otišao vicekancelar Kurcove vlade Hajnc-Kristijan Štrahe.
Štrahe je podnio ostavku posle objavljivanja video snimka s Ibice na kojem se vidi kako on navodnoj ruskoj preduzetnici nudi pristup javnim fondovima ukoliko kupi većinski dio austrijskog lista Kronen Cajtung i podrži njegovu partiju. Zbog "afere Ibica" Kurc je raskinuo koaliciju sa Štraheovom FPO, poslije čega su se druge stranke udružile i u parlamentu izglasale nepovjerenje kancelaru.
Četiri mjeseca kasnije, ankete daju veliku prednost Kurcovoj OVP, stranci desnog centra, dok se FPO bori za drugo mjesto sa Socijaldemokratskom partijom Austrije (SPO). Socijaldemokrate su predvodile mnoge koalicione vlade posle Drugog svjetskog rata, ali sada, pod vođstvom Pamele Rendi-Vagner, ne stoje dobro kao nekad.
Prema nedavnim anketama, Kurcova OVP ima podršku 33-34 odsto birača, dok su i socijaldemokrate i FPO između 20 i 23 odsto. Zeleni, koji na prošlim izborima nijesu prešli cenzus, mogu da računaju na 11 do 13 odsto, dok liberalnu stranku NEOS podržava oko osam odsto birača.
Na izborima održanim u oktobru 2017. godine, OVP je dobila 31,5 odsto glasova, SPO 26,9 odsto, a FPO 26 odsto. Iako djeluje da je FPO izgubila deo biračkog tijela poslije "afere Ibica", ona i dalje uživa podršku znatnog broja birača.
Kurc će poslije izbora vjerovatno moći da bira između više potencijalnih partnera, zbog čega koalicija na čijem bi čelu bio bilo ko osim njega nije izgledna.
Međutim, 33-godišnji Kurc, koji je kancelar postao poslije izbora 2017. godine, kada je kampanju usmjerio na ograničavanje migracija, tvrdi da očekuje neizvjesniji ishod izbora nego što ankete predviđaju i navodi da na sjutrašnjem glasanju "nije dovoljno biti prvi".
"Garantujem vam: kada bude postojala većina protiv nas, ta većina će biti iskorišćena", rekao je Kurc.
FPO, koju sada predvodi 48-godišnji Norbert Hofer, rado bi ponovo ušla u vladu sa OVP. Kurc govori pozitivno o Hoferu, čija je retorika relativno umjerena, ali bi obnovu koalicije dvije stranke mogao da zakomplikuje animozitet konzervativaca i tvrdokornog lidera FPO u parlamentu Herberta Kikla, ministra unutrašnjih poslova u Kurcovoj vladi.
Analitičar Tomas Hofer navodi da bi Kurc u izbornoj noći mogao da se suoči "s izborom između kuge, kolere i ebole".
Jedna opcija bila bi koaliciona vlada OVP i FPO, druga mogućnost je tročlana koalicija OVP, Zelenih i stranke NEOS, a nije isključena ni "velika koalicija" konzervativaca i socijaldemokrata, koja je vladala Austrijom u najvećem djelu poslijeratnog perioda, dodaje Hofer.
Kurc je 2017. doprinio okončanju "velike koalicije" predvođene socijaldemokratama, pa bi formiranjem nove zapravo poništio priču o promjeni koja mu je u osnovi donijela popularnost, ocjenjuje Hofer.
Sam Kurc je otvorenim ostavio sve opcije, rekavši za ORF da bi "svaka demokratski izabrana stranka mogla da bude u vladi".
"Moja omiljena opcija je da formiram koaliciju koja radi dobro za Austriju, s kojom možemo da nastavimo putem promjena, sprovedemo neophodne reforme, u kojoj se ne sporimo i radimo za zemlju", rekao je Kurc.
Favorit za mjesto kancelara je dodao da je "manjinska vlada takodje opcija", ako stabilna koalicija ne bude moguća.
Bonus video: