Skupština Grčke je uprkos kritici Savjeta Evrope, Amnesti internešenela i drugih nevladinih organizacija, danas poslije noćne debate izglasala sporni zakon o zaoštravanju procedure odobravanja azila.
Suočena s rastućim brojem migranata i izbjeglica, desničarska vlada premijera Kirijakosa Micotakisa, na vlasti od jula, najavila je ranije da će zaoštriti proceduru.
Micotakis je rekao u Skupštini da tim zakonom Vlada želi da "napravi razliku između izbjeglica i migranata" koji će, "znajući da ne mogu da dobiju azil, ako ipak krenu na put da bi ostali u našoj zemlji, biti vraćeni u svoje zemlje i izgubiće novac uložen u putovanje".
Novim zakonom se smanjuju mogućnost žalbe na odbijen zahtjev za azil, a produžava se moguće prinudno zadržavanje tražilaca azila, ograničava se koncept "ranjivosti" (kao što je klauzula o post-traumatskom stresu) koja olakšava davanje azila. Zakonom se proširuje spisak "sigurnih zemalja" gdje migranti mogu da budu protjerani.
Sve to su NVO ranije osudile.
Sadašnja vlada se zalaže za pojačanje granične kontrole kako bi se garantovala "bezbjednost" Grčke, istovremeno optužujući bivšu ljevičarsku vladu Aleksisa Ciprasa za "labavost".
Savjet Evrope je rekao u četvrtak da je posebno zabrinut zbog određenih odredbi novog zakona.
ovjerenica Savjeta Evrope za ljudska prava, Dunja Mijatović, upozorila je posebno na produženje dužine prinudnog zadržavanja tražilaca azila i podvukla rizik od "površne" procjene osnovanosti zahteva za azil podnijetih u Grčkoj, što bi ugrozilo prava migranata i izbjeglica.
Bonus video: