Dok širom svijeta mjere u borbi protiv pandemije koronavirusa gase društveni život, prijete da sruše ekonomiju, a građani u strahu prave zalihe ljekova i namirnica, predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adanom Gebrejesus pozvao je juče vlade da testiraju što više sumnjivih slučajeva upozorivši da se sa virusom ne mogu boriti sa „povezom preko očiju“.
U snažnoj kritici vlada koje su zanemarile ili se uzdržavaju od testiranja, on je kazao: „Nijesmo vidjeli urgentnu eskalaciju testiranja, izolacije i utvrđivanja kontakata, što je suština naše reakcije“, kazao je Gebrejesus.
Predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije je dodao: „Najefikasniji način sprečavanja infekcija i spasavanja života jeste prekid lanca transmisije. Da bismo to uradili, morate testirati i izolovati. Ne možete se boriti sa požarom sa povezom preko očiju. Ne možemo zaustaviti pandemiju, ako ne znamo ko je zaražen. Imamo jednostavnu poruku za sve države: testirajte, testirajte, testirajte. Testirajte svaki sumnjivi slučaj“.
U međuvremenu Španija, gdje su vlasti uvele rigorozne karantinske mjere, postala je četvrta najpogođenija država na svijetu, nadmašivši Južnu Koreju po broju zaraženih i smrtnih slučajeva. Samo Kina, Italija i Iran imaju više potvrđenih slučajeva Kovida -19 od Španije, gdje je se broj zarađenih tokom noći sa nedjelje na ponedjeljak povećao za 20 na 9191 a broj preminulih je porastao na 309.
Italija je prijavila najveći dnevni porast infekcija na 24 747, dok je u toj zemlji preko 1800 osoba preminulo od posljedica virusa. Italijanska vlada juče je odobrila paket pomoći od 25 milijardi eura za porodice, zaposlene i poslodavce i aktivirala kreditne linije za još 350 milijardi eura.
Italijanski premijer Đuzepe Konte kazao je za list „Korijere dela sera“ da se epidemija pogoršava, mada je guverner Lombardije, najteže pogođenog sjevernog regiona, kazao da blježe prve znake usporavanja.
U Zagrebu u Hrvatskoj, pogrebne kompanije poručile su građanima da svoje voljene sahranjuju samo u prisustvu najbližih rođaka kako bi se izbjeglo širenje virusa.
Srbija, koja je u nedjelju proglasila vanredno stanje, zabranila skupove i zatvorila škole i vrtiće, zabranila je juče izvoz ljekova u narenih 30 dana.
Njemačka, u kojoj je broj zaraženih za 24 sata premašio 1000, zatvorila je granične prelaze sa Francuskom, Austrijom, Švajcarskom, Danskom i Luksemburgom, ali je saopšteno da protok robe neće biti pogođen.
Ovaj potez je u žestokom kontrastu sa stavom vlade od prošle nedjelje kada je insisitirala da granične kontrole nijesu efikasne u suzbijanju epidemije.
Slične mjere najavila je i Francuska koja takođe bilježi drastičan porast oboljelih.
Među najdrastičnijim mjerama u Ženevi u Švajcarskoj zabranjena su okupljanja od preko pet osoba, ali su izuzeti poslovni skupovi koji prate pravila o javnom zdravlju.
Restriktivne mjere uvedene su i u Moskvi gdje je gradonačelnik Sergej Sobjanin juče objavio da će od 21. marta do, najmanje, 12. aprila sve škole biti zatvorene zbog epidemije koronavirusa.
Do 21. marta roditeljima je prepušteno da sami odluče da li će djeca ići na nastavu, prenio je AFP.
Biće, takođe, zabranjene sve vanškolske aktivnosti, a zabranjena su i „sva sportska, kulturna ili edukativna okupljanja“ na otvorenom prostoru dok je za skupove u zatvorenom prostoru broj prisutnih ograničen na 50.
U Sjedinjenim Državama, zdravstveni zvaničnici preporučili su zabranu skupova preko 50 osoba a jedan vladin ekspert je kazao da je potrebno uvesti karantinske mjere u cijeloj zemlji na 14 dana.
Ipak pojedine zemlje se opiru uvođenju drastičnih mjera. Za razliku od evropskih susjeda, Britanija nije zatvorila kafiće i restorane, nije zabranila velike skupove ili zatvorila škole kako bi usporila širenje virusa. Premijer Boris Džonson je juče savjetovao građanima da se drže na socijalnoj distanci nakon što je u toj zemlji preminulo 55 osoba a preko potvrženo je 1540 slučajeva zaraze.
Portparol britanskog premijera je kazao da zatvaranje škola nije isključeno ali da su na osnovu naučnih i medicinskih savjeta zaključili da to nije korak koji treba preduzeti u ovom trenutku.
Britanska vlada je takođe zatraila od fabrika, uključujući proizvođače automobila poput „Forda” i „Rols rojsa” da proizvode respiratore za pacijente oboljele od koronavirusa.
U Americi je juče prvi učesnik kliničkog testiranja za vakcinu protiv Kovida-19 primio eksperimentalnu dozu.
U ispitivanju, koje se odvija u Institutu za medicinska ispitivanja Kajser permanent u Sijetlu učestvuje 45 osoba, zdravih volontera koji će dobiti doze vakcine.
Čak i ukoliko prvi testovi prođu dobro Smatra se da će za puštanje u promet svake vakcine biti potrebno od 12 do 18 mjeseci, navodi AP.
U međuvremenu nekoliko bolnica u Italiji, Španiji i Francuskoj sprema se da testira eksperimentalni antiviralni lijek „remdesevir“ na stotinama pacijenata oboljelim od kovida-19.
Lijek, koji je proizvela američka kompanija Gilead, već je testiran na pacijentima u kineskoj pokrajini Hubei odakle je virus potekao.
Remdesivir je, kako prenosi BBC, prethodno testiran na životinjama, ali ga zdravstvene vlasti još nijesu odobrile.
Amerikanci kupuju oružje i municiju
Nakon što Amerikanci u strahu od koronavirusa ispraznili supermarkete kupujući namirnice, sada porast prometa bilježe prodavnice oružja i municije, prenosi AP. Prodavci kažu da je masovna kupovina oružjem podstaknuta strahom građana da će narod postati toliko očajan i nepredvidiv, da će biti prinuđeni da se štite.
Prodaja je porasla u roku od nekoliko dana, kazali su eksperti. Među kupcima su i oni koji nikada nijesu posjedovali vatreno oružje. Ostali su pređašnji vlasnici oružja koji sada šire kolekciju ili prave zalihe nakon što su vidjeli da su prodavnice sa namirnicama ispražnjene, škole zatvorene, a veliki događaji otkazani, uključujući i godišnji sastanak Nacionalne oružane asocijacije.
„Ovo je ludilo“, kazao je Džej Valas vlasnik prodavnice poružja u Džordžiji dodajući da je prodaja pet puta veća. „Kao zona sumaraka“, kazao je on.
Ed Tarner, takođe vlasnik prodavnce oružja u Džordžiji, kaže da tokom 27 godina koliko se bavi ovim poslom nikada nije vidio ništa slično. „Ovo je samoočuvanje. Panika. Kao da neće moći da odbrane porodicu od hordi zombija“.
Neubjedljivo obećanje lidera G-7
Lideri najvećih sedam svjetskih ekonomija obećali su juče da će sarađivati kako bi suzbili krizu nastalu zbog pandemije koronavirusa.
Nakon telefonske konferencije lideri SAD, Britanije, Kanade, Njemačke, Francuske, Italije i Japana su se saglasili da upotrijebe „punu moć naših vlada“ kako bi se suprotstavili kovidu-19 za koji su kazali da je „veliki rizik“ za svjetsku ekonomiju.
Međutim pored uopštenog plana u kojem se navodi da će povratiti povjerenje, rast, zaštiti radna mjesta i podržati globalnu trgovinu i investicije, nakon konferencije izostala su saopštenja o konkretnim ubjedljivim mjerama koja bi mogla uticati na rast tržišta.
Bonus video: