Njemačka kancelarka Angela Merkel ostala je pri podršci projektu njemačko-ruskog gasovoda Sjeverni tok dva uprkos neslaganjima sa Rusijom oko slučaja opozicionara Alekseja Navaljnog, i prijetnjama američkim sankcijama.
Merkel je rekla da stav njene vlade o Sjevernom toku dva nije pogođen tenzijama oko Navaljnog, koji se prošlog ljeta oporavljao u Njemačkoj od trovanja nervnim agensom i uhapšen je po povratku u Rusiju prošlog mjeseca.
Ona je govorila na zajedničkoj video konferenciji sa predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom, a u toku konferencije je javljeno da je Rusija protjerala troje evropskih diplomata, iz Njemačke, Poljske i Švedske, zbog navodnog prisustvovanja zabranjenim skupovima za Navaljnog. Merkel je osudila protjerivanje diplomata ali to nije uticalo na njenu podršku gasovodu.
Sjevernom toku dva kojim se prenosi ruski gas do Njemačke ispod Baltičkog mora protive se obje stranke u SAD. Vašington smatra da taj projekat čini Evropu zavisnijom od ruskog gasa i škodi evropskoj energetskoj bezbjednosti. Kremlj uzvraća optužbama američke vlade da pokušava da promoviše prodaju sopstvenog tečnog prirodnog gasa.
Sjeverni tok dva je u vlasništvu ruske državne kompanije Gasprom uz investicije nekoliko evropskih kompanija. Projekat je blizu završetka, koji se odlaže zbog prijetnji američkih sankcija.
Merkel je rekla da je EU u stanju da osigura da neće postati jednostrano zavisna od Rusije i ukazala na dugu istoriju isporuke gasa iz Rusije i bivšeg Sovjetskog Saveza.
Kancelarka je rekla da hoće da razgovra sa novom američkom administracijom o tom pitanju ali i da se protivi "eksteritorijalnim sankcijama".
U izjavama danas na videokonferenciji sa francuskim predsjednikom Merkel je umanjila razlike o tom pitanju između njihove dvije zemlje.
"Jasno je da je ovo kontroverzan projekat o kome se raspravlja u Evropi. Ali mislim da u okviru koji sam navela možemo da nađemo zajedničko rješenje", rekla je danas Merkel.
Makron je rekao da se on neće protiviti projektu gasovoda.
Bonus video: