EU indirektno pogoršava tenzije u regionu

Evropska unija nija je planirala da na samitu 6. oktobra ponovi obećanje koje je dala prije 18 godina da nedvosmisleno podrži evropsku perspektivu regiona, ali dogovor o tome nije postignut ni nakon najmanje dvije runde pregovora

15456 pregleda 15 komentar(a)
Balkanski lideri u maju na Brdu kod Kranja, Foto: REUTERS
Balkanski lideri u maju na Brdu kod Kranja, Foto: REUTERS

Evropska unija, strahujući od političke reakcije u državama članicama, ne može više da se dogovori da garantuje članstvo za šest balkanskih država kojima je nekad obećano mjesto u tom klubu, objavio je Rojters, pozivajući se na izjave diplomata i jedan interni dokument.

Zastoj oko deklaracije za samit EU - zapadni Balkan 6. oktobra je “najniža tačka” u strategiji EU da Srbiju, Kosovo, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju i Sjevernu Makedoniju primi u blok, piše Rojters. Britanska agencija dodaje da se to podudarilo sa izbijanjem tenzija na granici između Kosova i Srbije.

EU je planirala da na samitu ponovi obećanje koje je dala prije 18 godina da “nedvosmisleno podrži evropsku perspektivu zapadnog Balkana”, prema nacrtu deklaracije od 11. septembra u koju je Rojters imao uvid. Dogovor o tome nije postignut ni nakon najmanje dvije runde pregovora, kazale su diplomate.

Članice EU ne žele da otkriju svoje pozicije, ali bogate sjeverne države poput Danske, Francuske i Holandije strahuju od ponavljanja prenagljenog prijema Rumunije i Bugarske 2007. i lošeg upravljanja migracijom istočnoevropskih radnika u Britaniju koje je mnoge Britrance okrenulo protiv EU, piše Rojters.

Bugarska je u decembru 2020. prvi put blokirala usvajanje Pregovaračkog okvira i početak pregovora EU sa Skopljem, uz obrazloženje da Sjeverna Makedonija ne ispunjava bilateralni sporazum o dobrosusjedstvu, ali i sa zahtjevom da prizna “bugarske korijene” makedonskog identiteta i jezika, što Skoplje odlučno odbacuje.

Čak i ako se na kraju usvoji neko saopštenje, ovaj zamor pokazuje da je plan EU da sastavi “prsten prijatelja” od Ukrajine do Tunisa nudeći snažnije veze, trgovinu i pomoć, paralisan, ocjenjuje Rojters.

Umjesto toga, dodaje se, uskočile su Kina i Rusija sa investicijama i uticajem.

”EU takođe indirektno pogoršava tenzije u regionu od 20 miliona ljudi, kažu diplomate, jer su građani Balkana sanjali o tome da se pridruže EU nakon etničkih ratova 1990-ih”, navodi Rojters.

Trupe NATO-a su pojačale broj patrola na Kosovu blizu graničnih prelaza Brnjak i Jarinje koje su blokirali lokalni Srbi, nezadovoljni odlukom prištinskih vlasti o uvođenju probnih tablica RKS za vozila sa srpskim registarskim oznakama.

Ministar odbrane Nebojša Stefanović izjavio je juče da je vojska po nalogu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića podigla stepen borbene gotovosti u cijeloj kopnenoj zoni bezbjednosti duž administrativne linije sa Kosovom “ali da nije ušla nigdje gdje ne treba da uđe”. Stefanović je za televiziju Pink izjavio da je vojska “spremna da brani svoj narod”, i da je podizanje borbene gotovosti i njeno prisustvo duž linije sa Kosovom “prije svega preventivni mehanizam”, prenijela je Beta.

Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je juče u Tirani izjavila da je “zaoštravanje zategnutosti između Kosova i Srbije jako zabrinjavajuće” i naglasila da je od ključne važnosti da se napetost smanji i vrati dijalogu.

”Moraju da se ponašaju loše da bi bili primijećeni”, rekao je visoki diplomata EU u Briselu zadužen za balkansku politiku. On je istakao da je na Balkanu došlo do pogoršanja situacije zato što su centri EU izgubili interesovanje za region.

Ursula fon der Lajen
Ursula fon der Lajenfoto: Reuters

EU i SAD su pozvale na smirenost a Fon der Lajenova je juče počela trodnevnu posjetu šest balkanskih država da pokaže posvećenost EK regionu.

Na prvoj stanici, u Albaniji, ona je kazala da očekuje da će ta zemlja formalno početi pregovore o članstvu sa EU prije kraja godine, dok je premijer Edi Rama rekao da je uprkos tim očekivanjima spreman za svaki scenario. On je podsjetio da uprkos saglasnosti, samo jedna članica EU može da spriječi neku zemlji da postane član evropske porodice.

”Više se ne kladim ni na koji datum ili rok već čekam sa potpunom smirenošću da se to desi ili da se ne desi... Pripremali smo se nekoliko puta za vjenčanje, ali svatovi nisu došli...”, naveo je.

Rojters ocjenjuje da je kredibiliet EU narušen posebno nakon što su Francuska i Holandija privremeno zaustavile proces proširenja prije dvije godine, a sada ga blokira Bugarska.

”Kosovo i Srbija se osjećaju iznevjereno od SAD pošto ih je prije godinu tadašnji predsjednik Donald Tramp pozvao u Bijelu kuću da potpišu sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa, koji je potom propao”, navodi Rojters. Agencija podsjeća da EU nije održala obećanje da Kosovo omogući bezvizni režim.

Donald Tramp
Donald Trampfoto: Reuters

Države koje se zalažu za proširenje, uključujući Austriju, Italiju, Hrvatsku, Sloveniju i baltičke države, kritikuju Njemačku i Francusku zato što nisu izvršile pritisak na Bugarsku da ukine veto. Zakočen je i napredak Albanije jer je vezana za Sjevernu Makedoniju u procesu proširenja.

”Sve dok imate toliko država članica koje iz ovog ili onog razloga vjeruju da ne bi trebalo dodatno širiti EU zajednicu, onda zaista ne idemo nikud”, izjavio je Džon O’ Brenan, ekspert za EU integracije sa Univerziteta Majnut u Irskoj.

Na Balkanu je došlo do pogoršanja situacije zato što su centri EU izgubili interesovanje za region

Radi se na prevazilaženju spora Skoplja i Sofije

Ursula fon der Lajen je izjavila da se radi na prevazilaženju spora Sofije i Skoplja, kako bi do kraja godine mogla da se održi prva međuvladina konferencija Sjeverne Makedonije sa EU.

”Sa obje strane radimo i razgovaramo. I sa Bugarskom, sa ciljem da prevaziđemo ovu posljednju prepreku. Ima mnogo dobrih ideja o kojima vrijedi da se razmisli, sve sa ciljem da prevaziđemo posljednju prepreku i da započnemo sa prvom međuvladinom konferencijom. Naš cilj je da sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom započnemo pregovore prije kraja godine”, rekla je ona u Skoplju.

Fon der Lajenova je na konferenciji za novinare sa premijerom Sjeverne Makedonije Zoranom Zaevom poručila da vlasti u Skoplju i građani ne treba da gube nadu, da su prešli veliki put i postigli veliki napredak.

Zaev je ocijenio da postoje pozitivni signali iz Sofije oko identitetskih pitanja o kojima Skoplje insistira da ne mogu biti predmet razgovora, dodajući da se i on nada da će prva međuvladina konferencija biti održana do kraja 2021.

Zaev je rekao da je na sastanku sa Fon der Lajenovom izrazio nadu da će lideri zemalja članica EU potvrditi Deklaraciju iz Brda, kada je Slovenija preuzela predsjedavanje, o čvrstom zalaganju za proširenje zemljama zapadnog Balkana.

”Smatramo da blokada ovog procesa nije u duhu ovog opredjeljenja. Smatramo da je potreban novi podsticaj za ubrzanje procesa za donošenje odluka, zato što svako produžavanje blokade ohrabruje retrogradne snage koje su protivnici evropskog jedinstva i evropskih vrijednosti”, rekao je Zaev.

Fon der Lajenova zapadnobalkansku turneju nastavlja posjetom Kosovu, Crnoj Gori, Srbiji i BiH.

Bogate zapadne države zaziru od prijema novih članica.

Bonus video: