"Sjeverna Katalonija" traži otcjepljenje od Francuske

Protesti u Sjevernoj Kataloniji održani su upravo na godišnjicu Pirenejskog sporazuma, a zahtev demonstranata mogao bi da krizu zbog katalonskih težnji ka nezavisnosti proširi i na Francusku
79 pregleda 2 komentar(a)
Katalonija protesti, Foto: Beta/AP
Katalonija protesti, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 09.11.2017. 07:24h

U francuskoj pokrajini poznatoj kao Severna Katalonija postoje oni koji žele nezavisnost od Francuske i ujedinjenje sa nezavisnom Katalonijom.

U nedjelju je oko 2.000 stanovnika Perpinjana, grada u jugozapadnoj francuskoj pokrajini Istočni Pirineji, izašlo na proteste pod sloganom "Mi smo Sjeverni Katalonci, želimo da odlučujemo", mašući katalonskim zastavama.

Objašnjenje zašto bi htjeli da se ujedine s Katalonijom je što se ta francuska pokrajina, koja se graniči s Katalonijom, zapravo istorijski dio Katalonije koji je pripao Francuskoj u skladu sa Pirinejskim sporazumom 1659, posle rata između Francuske i Španije koji je počeo 1635. u sklopu Tridesetogodišnjeg rata. Francuska je ovim sporazumom anektirala takozvanu Sjevernu Kataloniju, a takvo razgraničenje održalo se sve do danas, navodi “Indeks”. Prema popisu stanovništva iz 2011, ova francuska regija ima 462.705 stanovnika, a katalonski je priznat kao jedan od službenih jezika regije, iako većina stanovnika govori francuski. Za razliku od Katalonije, ova regija nema autonomni status, ali ime Sjeverna Katalonija ili francuska Katalonija i dalje se koristi u nezvaničnom kontekstu. Protesti u Sjevernoj Kataloniji održani su upravo na godišnjicu Pirenejskog sporazuma, a zahtev demonstranata mogao bi da krizu zbog katalonskih težnji ka nezavisnosti proširi i na Francusku. Osim u Francuskoj, proteklog vikenda protesti solidarnosti sa katalonskim pokretom za nezavisnost održani su i u drugoj španskoj pokrajini sa izraženim separatističkim pokretom, Baskiji. Podsjećamo, Katalonija je nakon referenduma o nezavisnosti koji Madrid nije priznao proglasila nezavisnost, nakon čega je španska vlada aktivirala Član 155 Ustava i smijenila katalonsku vladu, ali nije ukinula autonomiju pokrajine. Katalonski lider Karles Pudždemon nakon toga otišao je u Brisel, a njemu i njegovim ministrima prijeti se suđenjem zbog pobune. Katalonsko proglašenje nezavisnosti nije priznala nijedna svjetska sila i međunarodna organizacija.

Bonus video: