Danska je postala danas prva zemlja Evropske unije koja je odobrila antikovid pilulu američke laboratorije Merk, molnupiravir, za liječenje pacijenata pod rizikom koji pokazuju simptome bolesti.
Pilulu koja se prodaje pod nazivom Lagevrio, odobrilo je sredinom novembra evropsko regulatorno tijelo za hitnu upotrebu, prije nego što se zvanično odobri za izlazak na tržište.
Lijek je od novembra odobren u Velikoj Britaniji i u procesu je odobravanja u SAD, ali njegovi rezultati lošiji su nego što se nadalo zbog čega zemlje odugovlače sa davanjem odobrenja za upotrebu.
"Preporučujemo liječenje pilulama jer mislimo da prednosti preovladavaju nad teškoćama za pacijente koji imaju najveći rizik da postanu teško bolesni od kovida-19", rekla je zvaničnica danske nacionalne zdravstvene agencije (SST) Kristin Mol Harbo u saopštenju.
Agencija je navela da su potpuno svjesni da se radi o novom i neodobrenom tretmanu, o kome se još ne zna mnogo i dala uvjeravanja da će pažljivo pratiti tokove lečenja.
Danska se suočava sa rekordnim skokom slučajeva kovida-19 i porastom zaraze novim sojem omikron, koji se očekuje da će postati dominantan u glavnom gradu Kopenhagenu ove nedelje.
Dnevni broj novozaraženih korona virusom juče je bio 8.770, što je najveći broj ikad prijavljen u zemlji od 5,8 miliona stanovnika.
"Nadamo se da će ovaj tretman doprineti smanjenju broja hospitalizacija kod pacijenata sa visokim rizikom dobijanja teškog oblika bolesti", dodala je danska zvaničnica.
U Danskoj se trenutno u bolnicama od korona virusa leči 508 osoba, od kojih je 66 na intenzivnoj nezi.
Potpuni rezultati kliničkih proba koje je 26. novembra saopštila kompanija Merk/MSD pokazuju dosta manju efikasnost lijeka nego onu objavljenu početkom oktobra na osnovu prelaznih podataka.
Prema potpunim rezultatima ovaj lijek smanjuje za 30 odsto, a ne za polovinu kako je prvo objavljeno, stopu hospitalizacije i smrtnosti kod rizičnih pacijenata ako se uzme ubrzo posle zaražavanja.
Francuska je 9. decembra odbila da odobri taj lijek smatrajući da nije dovoljno efikasan.
Norveška je juče potpisala bilateralni sporazum sa Merkom da osigura brzu isporuku lijeka ali još čeka odobrenje Evropske agencije za ljekove (EMA).
Bonus video: