Pristanak na uslove Rusije i plaćanje gasa u rubljama ublažilo bi sankcije koje je Zapad uveo Moskvi zbog invazije na Ukrajinu, prenosi Radio Slobodna Evropa pisanje svjetskih medija pošto je Njemačka aktivirala "rano upozorenje" na moguću nestašicu gasa i objavila plan racionalizacije tog energenta zbog zabrinutosti da bi Moskva mogla da prekine snabdijevanje Njemačke i drugih zemalja koje odbijaju njene zahtjeve.
Njemačka vlada je preduzela prvi formalni korak ka racionalizaciji gasa dok se priprema za potencijalni prekid isporuka iz Rusije zbog spora oko plaćanja, ukazuje Fajnenšel tajms.
Ministar ekonomije Robert Habek aktivirao je 30. marta "fazu ranog upozorenja" prema zakonu o vanrednim situacijama u vezi s gasom koji ima za cilj da reši problem akutnog nedostatka energije.
Taj potez je, kako navodi britanski list, podstaknut zabrinutošću da bi Rusija mogla da prekine snabdijevanje Njemačke i drugih zemalja pošto odbijaju pokušaje Moskve da iznudi plaćanje gasa u rubljama.
Dan pošto su članice Grupe 7 jednoglasno odbile zahtjev predsjednika Rusije Vladimira Putina da "neprijateljske zemlje", odnosno one koje su joj uvele sankcije zbog invazije na Ukrajinu, plaćaju gas u rubljama, ruski zvaničnici rekli su 29. marta da Moskva neće "besplatno isporučivati gas" Evropi.
Tokom faze ranog upozorenja, što je prva od tri faze reagovanja u vanrednim situacijama u Njemačkoj, krizni tim sastavljen od predstavnika Ministarstva ekonomije, regulatornih tijela i privatnog sektora će nadgledati uvoz i količinu gasa u skladištima.
Ako zalihe ne budu dovoljne, a manje drakonski pokušaji da se smanji potrošnja ne daju rezultate, vlada će isključiti određene djelove njemačke industrije iz mreže i dati povlašćeni položaj domaćinstvima.
Njemačka je prošle nedjelje postavila cilj da brzo smanji svoju zavisnost od ruske energije, najavljujući da će do sredine 2024. biti nezavisna od ruskog gasa, a do kraja ove godine od ruske nafte. Fajnenšl tajms ističe da je u posljednje dvije nedjelje udio ruskog gasa na njemačkom tržištu pao s 55 odsto koliko je bio prosjek proteklih nedjelja na 40 odsto.
Njemačka vlada navodi da zasad ima dovoljno gasa, ali je pozvala sve potrošače u najvećoj evropskoj ekonomiji — od kompanija do bolnica i domaćinstava — da smanje upotrebu što je više moguće, ističe CNN.
Putin je ruskoj centralnoj banci i državnoj gasnoj kompaniji Gaspromu dao rok do 31. marta da iznesu predloge za plaćanja u rubljama, a ne u američkim dolarima ili eurima kako je dogovoreno u ugovorima o snabdijevanju.
Pošto je, kako objašnjava Si-En-En (CNN), ruskoj centralnoj banci sankcijama zabranjeno da mijenja eure i dolare za rublje, Moskva pokušava da pronađe novi dotok gotovine koju lako može da potroši.
Habek je početkom nedjelje rekao da bi rubljama Putin mogao "direktno da finansira rat, vojsku, snabdijevanje vojnika, snabdijevanje goriva za tenkove i pravljenje oružja".
U slučaju da Rusija prekine isporuke gasa, u roku od nekoliko nedjelja bi mogle da prestanu da rade pojedini djelovi njemačke privrede, od industrije čelika do hemijske industrije, ukazuje Blumberg.
Habek je rekao da je faza ranog upozorenja praćenje situacije. "Postoje još dva koraka, alarmantna i krizna faza, ali još nismo tamo. Situacija bi morala da se dramatično pogorša prije nego što dođemo do tih nivoa ", rekao je on.
"Tek u trećoj fazi, država će intervenisati i regulisati protok gasa", rekao je Habek.
Plaćanje Rusiji u rubljama bi zahtijevalo od evropskih energetskih kompanija da ponovo pregovaraju o dugoročnim ugovorima, što bi, kako navodi Blumberg, moglo da traje mjesecima, ako ne i godinama. To bi takođe moglo imati negativne posljedice, jer bi Gasprom mogao da zahteva povoljnije uslove za sebe, uključujući skraćenje rokova ili promjenu mehanizama određivanja cijena.
U slučaju nestašice gasa, njemačkim planom za vanredne situacije predviđeno je postepeno smanjenje potrošnje koje će prvo uticati na industrijske sektore koji nemaju kritični značaj, dok će racionalizacija gasa za grijanje i snabdijevanje domaćinstava biti posljednja faza niza kriznih mjera, piše Volstrit džurnal.
Habek je rekao da je s dolaskom proljeća i porastom temperatura, sada glavni zadatak da se tokom toplijih meseci uskladišti dovoljno gasa da bi bilo rezervi za sledeću zimu.
Njemačka vlada nastoji da poveća uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) iz cijelog svijeta i najavila je da će finansirati izgradnju do dva LNG terminala na svojoj obali Sjevernog mora.
Tokom nedavne posjete Kataru, vodećem izvozniku LNG-a, Habek je rekao da je postigao preliminarni dogovor o dugoročnim isporukama gasa, mada nije iznio detalje.
Sjedinjene Američke Države takođe su najavile da će značajno povećati izvoz LNG-a u Evropu, pomažući da se zamijeni oko trećine ruskih isporuka gasa.
Bonus video: