Direktor agencije Evropske unije za graničnu stražu dao je ostavku nakon višegodišnjih optužbi da to tijelo maltretira migrante na spoljnim granicama bloka.
Upravni odbor Fronteksa sazvao je hitan sastanak u četvrtak i petak kako bi raspravljao o optužbama protiv Fabrisa Ležerija i još dva člana osoblja agencije, rekavši da je Ležeri u četvrtak podnio ostavku.
“Upravni odbor je primio k znanju njegove namjere i zaključio da je stoga prestao radni odnos”, navedeno je u saopštenju Fronteksa, koje je prenio Rojters.
Agencija EU za borbu protiv prevara, OLAF, pokrenula je prošle godine istragu povodom navoda da Fronteks krši ljudska prava. Izvještaj OLAF-a nije objavljen.
Erik Markard, njemački poslanik u Evropskom parlamentu iz grupe Zelenih, rekao je 2. marta da izvještaj “otkriva da je menadžment Fronteksa bio svjestan kršenja ljudskih prava i namjerno izbjegavao da ih prijavi”.
Evropski parlament je 2021. godine objavio sopstveni izvještaj povodom optužbi da je Fronteks umiješan u prisilno vraćanje, uključujući u Egejskom moru između Grčke i Turske.
Prisilno vraćanje predstavlja kršenje obaveza EU prema međunarodnom humanitarnom pravu, koje zabranjuje vraćanje ljudi tamo gdje bi njihovi životi bili ugroženi.
“Nekoliko pouzdanih aktera... je redovno izvještavalo o kršenju osnovnih prava na granici u određenom broju država članica, ali je Fronteks generalno ignorisao ove izvještaje”, navodi se u izvještaju Evropskog parlamenta.
“Agencija takođe nije adekvatno odgovorila na interna zapažanja o određenim slučajevima vjerovatnih kršenja osnovnih prava u državama članicama koja su pokrenuta”.
Članice EU su dale Fronteksu dodatni novac i ovlašćenja otkako je više od milion sirijskih izbjeglica stiglo u Evropu 2015. godine, što je preopteretilo prijemni i bezbjednosni kapacitet agencije i podstaklo ekstremno desničarsko raspoloženje širom bloka
U upravnom odboru Fronteksa zatupljene su države članice EU, kao i Evropska komisija. Komesarka EU za unutrašnje poslove Ilva Johanson insistirala je na jačanju nadzora nad poštovanjem prava u okviru Fronteksa, a organizacije za ljudska prava su uputile upozorenja povodom zloupotreba.
Članice EU su dale Fronteksu dodatni novac i ovlašćenja otkako je više od milion sirijskih izbjeglica stiglo u Evropu 2015. godine, što je preopteretilo prijemni i bezbjednosni kapacitet agencije i podstaklo ekstremno desničarsko raspoloženje širom bloka.
Dok su se zemlje EU žestoko borile oko prijema uglavnom muslimanskog stanovništva sa Bliskog istoka i iz Afrike, migracija je postala glavno političko pitanje.
EU je od tada ograničila azil i prava migranata, učvrstila granice i sa zemljama uključujući Tursku zaključila sporazume - koje su kritikovale grupe za ljudska prava - da zadrže ljude na svojoj teritoriji.
Bonus video: