Vojvoda Filip fon Hesen je, prema informacijama američkog istoričara Dejvida Kercera, vodio za Hitlera tajne pregovore s papom Pijem XII. Zašto je baš on dobio tu ulogu?
Tema "Papa Pije XII i nacionalsocijalistički režim" bogatija je za još jedno poglavlje: istoričar Dejvid Kercer upravo je objavio knjigu "Papa u ratu: tajna istorija Pija XII, Musolinija i Hitlera" (The Pope at War: The Secret History of Pius XII, Mussolini and Hitler).
Još uoči izlaska te knjige veliku pažnju je privukla Kercerova tvrdnja da je papa, nedugo nakon što je izabran 11. maja 1939, na inicijativu Adolfa Hitlera vodio nezvanične pregovore o novom, boljem odnosu Vatikana i "Trećeg Rajha".
Američki istoričar je u vatikanskim arhivama pronašao bilješke o razgovorima koje je papa vodio s vojvodom Filipom fon Hesenom, koji je bio nezvanični predstavnik nacističke Njemačke. Još od 2006. godine je poznato da se vojvoda više puta sastao s papom – to je u svojoj knjizi "Plemići i Rajh" (Royals and the Reich) objavio američki istoričar Džonatan Petropulos. Njemu je plemićka kuća Fon Hesen omogućila pristup svojim arhivama i podržala ga u njegovim istraživanjima.
Petropulos je u svojoj knjizi citirao djelove iz procesa denacifikacije koji je morao da prođe vojvoda Filip: "Papa Pije XII mi je poklonio posebno povjerenje i dao mi jedan važan zadatak. Mislim da nije ispravno da dajem izjave o tom zadatku bez posebne dozvole pape."
No, Petropulos je o sadržaju tih razgovora mogao samo da spekuliše, jer nije imao dokumenta u koje je sada dobio uvid Kercer.
"Hitlerovi tajni pomagači"
Filip fon Hesen bio je jedan od "Hitlerovih tajnih pomagača", koje je u svojoj istoimenoj knjizi iz 2016. opisala istoričarka Katarina Urbah. Ona je dokazala da je visoko plemstvo pomoglo u usponu diktatora i njegovom etabliranju u visokom društvu.
Zašto baš plemstvo? Plemićke porodice su, objašnjava istoričarka Urbah, bile odgajane da služe svojoj domovini. Osim toga, one su zbog svojih prijateljskih i rodbinskih veza bile dobro umrežene i u drugim zemljama. Na taj način je stvoren tajni, nezvanični kanal za kontakte.
Filip fon Hesen je njegovao lične veze i sa Adolfom Hitlerom i sa Hermanom Geringom. S obzirom na to da su mu u Rimu sva vrata bila otvorena preko njegove supruge Mafalde (unuka crnogorskog kralja Nikole), ćerke italijanskog kralja Viktora Emanuela III (i Jelene Savojske - ćerke crnogorskog kralja Nikole), njemački diktator ga je koristio kao posrednika u kontaktima s italijanskim diktatorom Benitom Musolinijem. Vojvodin zadatak bio je da održava stabilne odnose sa Italijom, a očigledno i sa Vatikanom.
"Crkva se ne boji istine"
Crkva se "ne boji istine", izjavio je upravnik Vatikanskog apostolskog arhiva, kardinal Hoze Tolentino Kalača de Mendonča prije otvaranja arhiva iz doba pontifikata Pija XII (1939-1958). Međutim, u Engleskoj su još uvijek zatvorene arhive za taj kritičan period, a Filip fon Hesen u to vrijeme nije bio samo "Hitlerov tajni pomagač" u Vatikanu, već je posredovao i u Engleskoj.
Poznato je da je engleski kralj Džordž VI svog brata vojvodu od Kenta neposredno uoči Drugog svjetskog rata slao na sva moguća porodična okupljanja kako bi tamo vodio neformalne razgovore. Vojvoda od Kenta i Filip fon Hesen bili su u stalnom kontaktu. To je istoričaru Petropulosu potvrdio i princ Filip, pokojni suprug britanske kraljice Elizabete II. Sadržaji tih razgovora, međutim, nisu poznati.
Kada je hesenski vojvoda pao u Hitlerovu nemilost, on je period od septembra 1943. do aprila 1945. proveo u raznim koncentracionim logorima. Nakon završetka rata zarobili su ga saveznici.
Njegova supruga Mafalda je s djecom najprije našla utočište u Vatikanu kod Đovanija Batiste Montinija, kasnijeg pape Pavla VI. Ali nacisti su ipak uspjeli da je uhapse. Ona je poginula u bombardovanju koncentracionog logora Buhenvald.
Filip fon Hesen bio je od 1940. do svoje smrti 1980. na čelu kuće Hesen.
Poslije rata živio je povučeno i navodno nije više nikada govorio o vremenu "Trećeg Rajha".
Bonus video: