Dan uoči izbora u Njemačkoj, gdje ne postoji izborna tišina, političke partije kako vodeće, tako i skoro anonimne, koriste posljednju priliku da privuku na svoju stranu naročito neodlučne birače, a sama kancelarka Angela Merkel, čija je pobjeda sasvim izvjesna, pozvala je svoje demohrišćane u borbu za svaki glas.
"Mnogi se odlučuju (za koga će glasati) tek u posljednjim satima", rekla je Merkel u Berlinu, dok je u svojoj pokrajini, Meklenburg – Prednjoj Pomeraniji, smještenoj na Baltiku i granici prema Poljskoj, učestvovala u jednoj, kako ocjenjuju njemački mediji, neobičnoj akciji "spasavanja života".
Kancelarka je na bini, pred publikom, u žutom sakou i crvenom prsluku ozbiljno, kao što izgleda sve radi, na modelu lutke demonstrirala spasavanje života reanimacijom.
Njemačke partije su u mnogim gradovima imale svoje izborne pultove sa propagandnim materijalom i po, uglavnom lijepom i sunčanom danu, pokušavale još ljepšim obećanjima da privuku neodlučne birače.
Takvih je puno i oni, prema ocjenama analitičara, mogu biti jedan faktor rizika i narušavanja očekivanih rezultata anketa.
I lider socijaldemokrata Martin Šulc, koji prema rezultatima najnovije ankete pred sjutrašnje izbore, počinje da pristiže Merkelovu, pozvao je, isto kao i ona, u borbu za svaki glas.
Šulc, "izazivač" Merkelove na sjutrašnjim izborima, pozvao je i na smjenu vlade.
"Mi se borimo do posljednjeg minuta", rekao je Šulc u njegovoj izbornoj pokrajini Sjeverrnoj Rajni Vestfaliji.
Istakao je da bi trebalo spriječiti jednu vladu "socijalne hladnoće" i uspjeh desničarske Alternative za Njemačku (AfD) i krupnim riječima ukazao na slabljenje demokratije.
AfD je partija euroskeptika i desničara koja će, prema anketama, ovaj put ući u Bundestag i, najvjerovatnije, postati treća po snazi politička partija.
Ona svoje glasove i političke poene sakuplja na pitanju izbjeglica, broja stranaca u Njemačkoj, kao i na temi proširenja Evropske unije, pa čak i "snova" o povratku "dobre, stare njemačke marke" i ukidanju eura.
Iako dan uoči izbore ankete pokazuju da se razlika između Merkel i Šulca smanjuje, njen izborni uspjeh važi kao sasvim izvjestan.
Kada bi Njemci direktno mogli da biraju kancelara, za Merkel bi glasalo 45 odsto Njemaca, a za Šulca 32 i time je razlika između njih dvoje smanjena sa 29 odsto, kolika je bila prije četiri sedmice, na svega 13 odsto danas.
U izbornu pobjedu Merkel ne sumnjaju ni analitičari ni mediji, a sudeći prema tabliodima, ni proročice.
Njemački tabliod "Bild", uticajan i moćan, objavio je šta o njemačkim izborima misle proročice – i tu je, izgleda, sve jasno.
"Merkel će u naredne četiri godine vladati. To je do sljedećih izbora. Neće biti jednostavno, ona je ambiciozna i neće prije vremena otići ili dati ostavku. Demohrišćani će osvojiti 36 odsto glasova", predviđa jedna proročica koja smatra da će Šulc biti šef diplomatije i vicekancelar, a njegova partija osvojiti 24 odsto glasova.
U 299 izbornih okruga će Njemci sjutra, do 18 časova, glasati za novi saziv Bundestaga.
Pobjednik izbora, kako prognoze kažu, trebalo bi da budu demohrišćani kancelarke Angele Merkel, druga po snazi partija bi trebalo da bude Socijaldemokratska partija, a treća Alternativa za Njemačku ili, možda, premda su izgledi mali, liberali, kojima je pečat dao bivši šef diplomatije Hans Ditrih Genšer.
Kada je riječ o postizbornim koalicijama, analitičari ukazuju da najveće šanse ima nastavak aktuelne "velike koalicije" demohrišćana i socijaldemokrata, na čelu sa Merkel.
Bonus video: