Francuski predsjednik Emanuel Makron je u pismu upućenom sindikatima objavljenom danas ukazao da je neophodno podići starosnu granicu za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine da bi francuski penzioni sistem bio finansijski održiv narednih godina.
Više od milion demonstranata izašlo je na ulice u gradovima širom Francuske ove nedjelje a mašinovođe, vozači metroa, zaposleni u rafinerijama i drugi su počeli štrajkove protiv plana centrističke vlade o reformi penzija.
Sindikati su pozvali na nove proteste sjutra. Oni traže povlačenje predloga zakona o penzijama o kome se raspravlja u Senatu ove nedjelje.
Prema pismu koje je danas objavila predsjednikova kancelarija, Makron je rekao da je napravio izbor da "Francuzi rade malo duže", zato što bi po njegovim riječima druge opcije, koje je odbacio, podrazumijevale smanjenje penzija, dizanje poreza ili puštanje da finansijski teret snose djeca i unuci.
Ankete uporno pokazuju da se većina Francuza protivi toj promjeni. Levičarski poslanici kažu da bi kompanije i bogataši trebalo da daju više da finansiraju penzioni sistem.
Makron je takođe podsjetio da je reforma ključno obećanje iz njegove predsjedničke kampanje prošle godine i da je napravio ustupak prihvatajući da podigne starosnu granicu na 64 godine umesto 65, kako je prvobitno planirano.
"Vi snažno izražavate svoje neslaganje. Ne potcjenjujem to nezadovoljstvo... kao i zabrinutost koju izražavaju mnogi Francuzi oko toga da nikada neće dočekati penziju", rekao je Makron u pismu sindikatima.
U međuvremenu vlada je zatražila da se primjeni specijalna procedura u Senatu da se ubrza rasprava o zakonu tako što će se organizovati samo jedno glasanje o cijelom predlogu zakona, umjesto da se glasa o svakom amandmanu i članu pojedinačno.
Očekuje se da će Senat, gdje dominiraju članovi partije Republikanci, usvojiti predlog zakona. Konzervativni senatori su se godinama zalagali za podizanje minimalne starosne granice za penzionisanje.
Ako predlog bude odobren u Senatu on će nastaviti iduće nedjelje put kroz kompleksni francuski zakonodavni proces.
Bonus video: