Šest mjeseci Đorđe Meloni: Kulturni ratovi i izbjegavanje sporova s EU

U šest mjeseci otkako je došla na čelo najdesnije italijanske vlade od Drugog svjetskog rata, Meloni oštro govori kad je riječ o unutrašnjim pitanjima, dok na međunarodnom planu ne izaziva komešanje, ukazuje AFP

4535 pregleda 1 komentar(a)
Meloni, Foto: Reuters
Meloni, Foto: Reuters

Italijanska premijerka Đorđa Meloni je za prvih šest meseci vlasti obuzdala evroskepticizam i ublažila nekadašnju zapaljivu retoriku kojom je kao liderka krajnje desnice došla na vlast.

Ipak, dok na međunarodnom planu projektuje stabilnost uz snažnu podršku Ukrajini poslije ruske invazije, na unutrašnjem vodi kulturne ratove insistiranjem na nacionalnom identitetu, odbrani tradicionalne porodice i sprječavanju dolazaka migranata, pišu svjetski mediji.

Ublažavanje zapaljive retorike

U šest mjeseci otkako je došla na čelo najdesnije italijanske vlade od Drugog svjetskog rata, Meloni oštro govori kad je riječ o unutrašnjim pitanjima, dok na međunarodnom planu ne izaziva komešanje, ukazuje Agencija Frans pres.

Njena stranka Braća Italije, koja ima korijene u posljeratnom fašističkom pokretu, izazvala je šok širom Evropske unije (EU) kada je pobijedila na septembarskim izborima, poslije čega je u oktobru postala premijerka predvodeći koaliciju koju čine antiimigrantska Liga Matea Salvinija i desna Forca Italia Silvija Berluskonija.

Nova vlada je u roku od nekoliko nedjelja uvela zakone za borbu protiv masovnih migracija i, poslije obećanja da će štititi tradicionalne porodične vrijednosti, onemogućila lokalnim vlastima da registruju djecu istopolnih parova.

Meloni
Melonifoto: Reuters

Prvom uredbom o migrantima ograničene su aktivnosti humanitarnih organizacija koje čamcima spasavaju migrante u Sredozemnom moru, dok je kasnije Meloni ukinula posebnu zaštitu za migrante koji nisu kvalifikovani kao izbjeglice.

Ipak, uprkos tim potezima za koje kritičari kažu da mogu ugroziti živote i ukinuti osnova prava ranjivim ljudima, na italijanske obale se dosad ove godine iskrcalo 35.000 ljudi, što je četiri puta više nego u istom periodu 2021. i 2022.

Samoproglašena "hrišćanska majka" je ublažila nekadašnju zapaljivu retoriku i nastojala da projektuje stabilnost na svjetskoj sceni, uključujući iskazivanje snažne podrške Ukrajini poslije ruske invazije, ističe AFP. Iako su Braća Italije svojevremeno zagovarala izlazak iz eurozone, Meloni je pazila da izbjegne sporove s EU.

Ona je svjesna potrebe za ekonomskim kredibilitetom i uprkos tome što je podijelila milijarde eura kako bi pomogla Italijanima da izađu na kraj s rastom inflacijom i potezima za smanjenje poreza, obavezala se da će smanjiti kolosalan dug i deficit Italije.

Italija bi trebalo da dobije skoro 200 milijardi eura iz fonda EU za oporavak poslije pandemije do 2026, u zamjenu za strukturne reforme. Posljednja rata koja je trebalo da stigne u martu je odložena radi daljih razgovora s Briselom, ali Meloni insistira da nema razloga za zabrinutost.

Zasada je podrška koju uživa u Italiji stabilna – posljednja istraživanja pokazuju da Braća Italije imaju 28,6 odsto podrške birača, što je iznad 26 odsto koliko je ta partija osvojila u septembru.

Kulturni ratovi

Desničarska vlada premijerke Meloni gura zakone koji obećavaju promovisanje nacionalnog identiteta, odbranu tradicionalne porodice, zaštitu kulturnog nasleđa i onemogućavanje dolaska migranata, navodi Rojters, ističući da su počeli italijanski kulturni ratovi.

Kritičari, međutim, kažu da su ti zakoni usmjereni na prikrivanje činjenice da se koalicija muči da napreduje u važnijim oblastima, kao što je korišćenje fondova EU za oporavak posle pandemije. Prošlog mjeseca Brisel je zamrznuo tranšu od 19 milijardi eura postpandemijske pomoći, tražeći pojašnjenje o naporima Rima u ispunjavanju dogovorenih ciljeve koji su potrebni za dobijanje novca.

Meloni
Melonifoto: Reuters

Kada je Meloni osvojila vlast prošle godine, u Evropi je postojala zabrinutost zbog njenih postfašističkih korijena, sa strahom da će slijediti autoritarni put njenog političkog prijatelja, mađarskog premijera Viktora Orbana.

Ipak, ona je izbjegavala oštru konfrontaciju kod kuće i sukobe s Briselom, koji je bio redovna meta njene vatrene retorike prethodnih godina. Ali nije odustala od izbornih obećanja da će biti tvrda po pitanju migracija dok ističe značaj tradicionalnih porodičnih vrijednosti, premda Italija već zaostaje za većinom zapadne Evrope u pogledu LBGT prava.

Vladini poslanici kažu da je politika zaštite nasljeđa uvijek bila ključni dio njihovog programa i da je Italija godinama potcjenjivala svoje bogato, istorijsko nasljeđe.

"Nemamo dijamante, niti velike resurse nafte i gasa", rekao je poslanik Braće Italije Fabio Rampeli. "Italijanske rudnike čine kultura, gastronomija, jezik, umjetnost, moda, istorija, arheologija i spomenici. To je ono što možemo ponuditi svijetu i ono što možemo da poboljšamo."

Izazovi

Za šest mjeseci vlasti, Meloni je otkrila da njeni glavni neprijatelji ne dolaze iz opozicije, već da su to njeni saveznici u njenoj koalicionoj vladi: Salvinijeva Liga i i Berluskonijeva Forca Italija, sa kojima je zajedno dobila 44 odsto glasova, navodi Juronjuz.

Ipak, sada ni Berluskoni ni Salvini nisu zainteresovani za slabljenje vlade. Berluskoni star 86 godina ima ozbiljne zdravstvene probleme, dok bi Salvini teško ostvario uspjeh na izborima ako bi oni bili raspisani.

To je, ocjenjuje evropski televizijski kanal, neuobičajena situacija za turbulentni politički pejzaž Italije, koja je za manje od deset godina imala sedam premijera, od kojih nijedan nije uspio da obezbijedi treću godinu na vlasti.

Meloni
Melonifoto: Reuters

Ekonomski vetrovi takođe idu u prilog Meloni – Italija je smanjila fiskalni deficit na 4,3 odsto i podigla rast u 2023. na 0,9 odsto. Ipak, ostaje izazov duga, budući da je Italija treća po veličini ekonomija u eurozoni, ali ima najveći dug poslije Grčke.

Na unutrašnjem planu, jedan od velikih izazova Meloni je suočavanje s padom nataliteta, pošto je Italija 2022. zabilježila istorijski mali broj rođenih: na svakih 1.000 stanovnika rođeno je sedam, dok je umrlo 12 ljudi.

Prijetnja evropskim vrijednostima

Poslije šest mjeseci, projekat normalizacije italijanske liderke uznemirujuće je uspješan, mada njena vlada ostaje pretnja po osnovne evropske vrednosti, ocenjuje levo orijentisani Gardijan (The Guardian) u uredničkom komentaru.

U stranim medijima nepovoljni tekstovi o Meloni su uglavnom nestali, uključujući i u liberalnim medijima. Na domaćem planu, ona kao i njena stranka u anketama imaju veću podršku nego što su dobili na izborima.

Tome su, kako navodi britanski list, doprinijeli nova ekonomska i geopolitička vremena, ali i politička pronicljivost Meloni. Njena vlada u nastojanju da pristupi sredstvima iz Brisela za oporavak od pandemije, vodi ortodoksnu fiskalnu politiku, dok je evroskeptična retorika snažno obuzdana, pri čemu je takođe impresionirala NATO saveznike svojom glasnom i snažnom podrškom Ukrajini.

Meloni je za kratko vrijeme ostvarila uticaj i ugled koji su uvijek izmicali liderki francuske krajnje desnice Marin Le Pen. Ipak, postoje jasni znaci da njena vlada pokazuje svoje prave autoritarne boje. Svojom retorikom i pristupom vlada Meloni ima više zajedničkog s neliberalnim nativizmom Viktora Orbana, kojeg je Meloni energično podržavala u njegovim bitkama s Briselom, nego s mejnstrim evropskim vrijednostima.

Traumatični povratak rata na evropsko tlo, omogućili su Meloni da igra ulogu čvrstog i lojalnog evropskog saveznika, što je doprinijelo detoksikaciji njene reputacije. Ipak, zaključuje Gardijan, uskogrudi nacionalizam i netolerancija koji su podstakli politički uspon Meloni i dalje su pretnja osnovnim evropskim idealima.

Bonus video: