Savjet Evropske unije (EU) i Evropski parlament postigli su preliminarni dogovor o zakonu koji treba da ubrza proizvodnju municije u EU, i koji predviđa izdvajanja od 500 miliona eura iz budžeta EU za unapređenje kapaciteta za tu proizvodnju.
Prema dogovorenoj regulativi ASAP, riječ je o kopnenoj artiljerijskoj municiji i o projektilima, a cilj je da se u skladu sa odlukom Savjeta iz marta ove godine unapredi evropska proizvodnja municije u korist kako Ukrajine, tako i evropskih zemalja.
"Zahvaljujući današnjem rekordno brzom dogovoru o Zakonu o podsticanju proizvodnje municije (ASAP), Evropa će ojačati i ubrzati sopstvenu proizvodnju municije i projektila. To je još jedan dokaz nepokolebljive posvećenosti EU da pomogne Ukrajini, osnaži tehnološke i industrijske temelje odbrane EU, i tako obezbijedi dugoročnu bezbjednost i odbranu građana EU", izjavila je Margarita Robles, ministarka odbrane Španije, koja je 1. jula preuzela predsjedavanje EU od Švedske.
Dogovorena regulativa omogućiće EU da finansijski podrži jačanje proizvodnih kapaciteta, i to putem bespovratnih zajmova ili drugih mjera koje pomažu evropskoj odbrambenoj industriji i koje ulanjaju uska grla u proizvodnji.
Istovremeno, mjere će olakšati preduzećima iz tog sektora odbrane pristup kako sredstvima EU, tako i privatnom kapitalu, i tako ubrzaju neophodne investicije i povećaju kapacitete.
Uprkos preliminarnom dogovoru, sporazum poslije pravne provjere i redakcije treba formalno da usvoje i Savjet i parlament, a očekuje se da će biti potpisan i stupiti na snagu krajem jula.
EU je 2022. godine, poslije analize situacije u odbrani, saopštila da je dugotrajno nedovoljno ulaganje u odbranu rezultiralo ozbiljnim manjkavostima kako u kapacitetima, tako i u industrijskoj proizvodnji.
Poslije ruskog napada na Ukrajinu, evropske odbrambene strukture suočile su se sa još većim izazovima, pošto su Unija i zemlje članice počele sve intenzivnije da pomažu Ukrajinu vojnom opremom.
U ovom trenutku, drugi po veličini donator vojne pomoći Ukrajini je Njemačka, koja je svoju obećanu vojnu pomoć podigla na 7,5 milijardi eura. Na prvom, neprikosnovenom mjestu su SAD sa obećanom pomoći koja iznosi više od 42 milijarde eura.
Bonus video: