Turska ne bi trebalo da gaji iluziju da bi jednog dana mogla postati članica Europske unije (EU), saopštio je Kremlj, naglasivši istovremeno da želi jake odnose s Ankarom usprkos nekim razmimoilaženjima, uključujući i pitanje proširenja NATO-a.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao je da Rusija vidi širenje NATO kao prijetnju sopstvenoj bezbjednosti, ali je umanjio značaj novinarske sugestije da se „Turska okreće od Rusije ka Zapadu“, prenosi Hina.
"Turska može da se orijentiše ka Zapadu, znamo da je u istoriji bilo perioda intenzivne orijentacije ka Zapadu, bilo je i perioda manje intenzivnih", rekao je Peskov novinarima, odgovarajući na pitanje o odluci Turske, koja je članica NATO, da odustane od protivljenja pridruživanju Švedske Alijansi uoči dvodnevnog samita tog vojnog saveza u Litvaniji.
Peskov je napomenuo da je, takođe, poznato da niko, odnosno Evropljani, ne želi da vidi Tursku u Evropi.
"U tom smislu naši turski partneri ne bi trebalo da nose ružičaste naočare", naglasio je portparol Kremlja.
On je aludirao na dugogodišnji otpor EU prema prijemu Turske, koja se prvi put prijavila za ulazak u blok 1987. godine.
Peskov je naveo da Rusija shvata da Turska mora da ispuni obaveze kao članica NATO u vezi sa Švedskom, ali je i dodao da Moskva želi da nastavi da gradi obostrano korisne odnose sa Ankarom uprkos "svim neslaganjima“.
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan nastojao je da održi dobre odnose i sa Moskvom i sa Kijevom tokom šesnaestomesečnog rata u Ukrajini, navodi agencija, navodi agencija.
Erdogan je odbio da se pridruži sankcijama Zapada protiv Rusije i pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina da posjeti Tursku u avgustu.
Bonus video: