Evropski parlament podržao je danas izuzetno važan plan zaštite prirode i borbe protiv klimatskih promjena, a zbog protivljenja konzervativne Evropske narodne partije i njenih desničarskih saveznika, većina s kojom je plan usvojen bila je veoma tanka i globalni kredibilitet Evropske unije u borbi za zelenu energiju zamalo je došao u pitanje.
Bez obzira na intenzivna lobiranja da se plan, koji je predložila Evropska komisija, ne usvoji, Evropski parlament je sa 324 glasa "za", 312 glasova "protiv" i 12 uzdržanih ga je ipak prihvatila.
Sada usvojen opšti nacrt Zakona o obnovi prirode, ključni je dio ambiciozno postavljenog Evropskog zelenog dogovora EU kao okvira zaštite klime i biodiverziteta. EU želi kroz njega da postavi sebe kao referentnu tačku za sva klimatska pitanja u svijetu.
Zakonom se ustanovljavaju obavezujući ciljevi obnove određenih prirodnih staništa i vrsta, sa ciljem da se pokrije najmanje 20 odsto kopnenih i vodenih oblasti Evropske unije do 2030. godine.
Uprkos uzastopnim i sve učestalijim naletima suša, poplava i toplotnih talasa u Evropi, demohrišćanska Evropska narodna partija željela je da se pauzira sa usvajanjem zaštitnih mjera iz plana, i da se naglasak u narednih pet godina prevashodno stavi na ekonomsku konkurentnost.
Konzervativci i njihovi saveznici sa krajnje desnice tvrdili su da će plan iz Evropskog zelenog dogovora - sada pretočen u Zakon o obnovi prirode - podriti bezbjednost hrane, podjariti inflaciju i naškoditi farmerima.
Njima su se suprotstavile hiljade naučnika, pa čak i multinacionalne kompanije.
Usvojeni okvir zakona moraju u narednim mjesecima da usvoje pojedinačne članice EU, pa će se tek onda ići na usvajanje završnog zakona.
Bonus video: