Ponovo su počele priče o kovidu u sred ljeta u Francuskoj i drugim zemljama, sa za sada umjerenim epidemiološkim skokom zaraze, koji poziva na oprez.
Ponovna pojava epidemije prijavljena je i u SAD, Velikoj Britaniji, Indiji i Japanu.
Virus SARS-Cov-2, koji je nestao iz misli većine ljudi poslije tri godine pandemije i više talasa, ponovo se javlja u Francuskoj.
Neki indikatori potvrđuju taj skok.
U hitnim službama sumnja na kovid skočila je za 31 odsto u nedjelji od 31. jula do 6. avgusta u poređenju sa prethodnom nedjeljom, sa 920 oboljelih, prema podacima francuske agencije za javno zdravlje.
Agencija za javno zdravlje navela je da je broj zaraženih i dalje umjeren, ukazujući da su talasi u ljeto ili zimu 2022. praćeni sa više od 4.000 zaraženih nedjeljno.
U ljekarskim ordinacijama sumnje na kovid-19 su u porastu u svim starosnim grupama, na više od 1.500 sumnjivih slučajeva početkom avgusta, što je skok od 84 odsto za nedjelju dana.
Iako Svjetska zdravstvena organizacija ne smatra više pandemiju kao hitnu zdravstvenu situaciju u svijetu virus i dalje kruži u svim zemljama, nastavlja da ubija i da se mijenja, rekao je u srijedu generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejezus na konferenciji za novinare.
Verzija EG.5 koji neki naučnici nazivaju eris, trenutno je najčešće detektovana i mogla bi biti nosilac ovog skoka zaraze. Ljetnja okupljanja i pad imuniteta bi takođe mogli da imaju uticaj, naveli su stručnjaci.
Taj podsoj iz porodice omikron, izgleda da je prenosiviji od drugih u cirkulaciji, vjerovatno pod uticajem novih genetskih mutacija, i moguće može lakše da izbjegne imunitetsku odbranu.
On je identifikovan u Indiji, ali i u drugim zemljama Azije, u Sjevernoj Americi i Evropi, gdje ima tendeciju da preuzme dominaciju od ranijih sojeva, rekao je za Frans pres direktor Instituta za globalno zdravlje univerziteta u Ženevi Antoan Flaho.
U ovoj fazi raspoloživi dokazi ne nagovještavaju da EG.5 nosi dodatni rizik za javno zdravlje u odnosu na druge sojeve omikrona koji kruže, navela je SZO.
Ali ostaje rizik da može da se pojavi opasnija varijanta i izazove nagli skok slučajeva zaraze i smrtnih ishoda, rekao je Tedros.
Međutim komplikovanije je pratiti epidemiološke oscilacije zbog nedostatka podataka, pošto se smanjio broj testova i prekinuti su sistemi praćenja.
"Gusta je magla o epidemiološkoj situaciju pomalo svuda u svijetu. Hitno je da zdravstvene vlasti ponovo uspostave pouzdan sistem za zdravstveno praćenje kovida", rekao je Antoan Flao i založio se prije svega za analizu otpadnih voda u Evropi.
Tokom vremena i niza talasa zaraze, posljedice kovida na bolnice i broj smrtnih slučajeva znatno su opali zahvaljujući visokom nivou imuniteta dobijenim vakcinacijom i infekcijama, ali nisu svedene na nulu i na to se dodaju i slučajevi dugog kovida.
Fleo smatra da moguće treba prepisivati testove za starije osobe i osobe sa imunološkim teškoćama u slučaju čak lakših simptoma da bi mogli da dobiju rane antiviralne tretmane, koji su efikasni za smanjenje rizika od ozbiljnih oblika bolesti.
SZO smatra da je vakcinacija i dalje važna i u srijedu je pozvala da se pojačaju napori za povećanje pokrivenosti vakcinacije.
Iako antikovid vakcine tokom vremena gube efikansonst za dobijanje zaraze, smatra se i dalje da štite od ozbiljnih oblika.
Bonus video: