U svakom ratu je oružje neprijatelja dragocjeno. Ne samo kako bi se popunio sopstveni arsenal, već i zbog novih tehnoloških dostignuća vojne industrije. I Ukrajinci detaljno analiziraju bogat plijen.
"Rusi se trenutno takmiče sa zapadnim zemljama u snabdijevanju Ukrajine naoružanjem", šali se brigadir Oleksandar Saruba iz Centra za ispitivanje osvojenih sistema naoružanja Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine.
Tenkovi, oružje, municija…
Spisak je dugačak i uključuje artiljerijske sisteme, tenkove, oklopna vozila i druga vozila – zaplijenjena je čak i mobilna sauna. Mnogo toga je dragocjeno za borbu koja se vodi, na primjer u elektronskom ratu i protivvazdušnoj odbrani. Ali većina je "malo" oružje, odnosno oružje pješadijskih jedinica kao što su pištolji i minobacači. Toga već ima nekoliko hiljada komada.
Oružja pada u ruke ukrajinskih vojnika najčešće u ofanzivnim operacijama. Što se brže napreduje, veća je vjerovatnoća da će Rusi prvo gledati da spasu sopstvenu kožu i da će ostaviti svoju opremu, često sa samo minimalnim oštećenjima. Osim toga, ruski vojnici ostavljaju oružje i opremu često samo zbog manjih kvarova, objašnjava Saruba.
Sudbina te vojne opreme zavisi od stanja u kom se nalazi: ako se može koristiti, ona se evidentira i daje se dozvola za njeno korišćenje u borbi. Oštećeno i neispravno oružje se popravlja, a ako vojnici jedinice koja ga je osvojila nemaju iskustva s tim sistemom, organizuje se obuka.
Vojnik ove specijalne tehničke službe nam objašnjava kako je 95. ukrajinska desantna jedinica u oslobađanju Izjuma osvojila najnoviji sistem višecjevnog raketnog bacača Grad. Nakon popravke sada je u borbi protiv Rusa. U ruke im je pala i ruska haubica 2A65 Msta-B koja je doduše bila još u arsenalu SSSR-a, ali su je Rusi modernizovali.
Na isti način se dolazi i do odgovarajućie municije: "Kad smo prešli rijeku Oskil skupljali sve što smo našli, na stotine granata", kaže drugi vojnik ove jedinice.
Ruska tehnologija
Veliki dio osvojenog oružja su ruski tenkovi – trenutno ih ima više od 300 što bi bilo dovoljno za deset oklopnih bataljona, kaže Olekandar Saruba.
92. ukrajinska mehanizovana brigada je kod Kupjanska osvojila i mnoštvo ruskih tenkova T-72.
Među njima su i najnoviji modeli T-72 B3M koji su modernizovani 2014. i 2015. objašnjava tenkovski stručnjak ove tehničke jedinice.
"U poređenju s našim T-64, njihovi tenkovi T-72 su po svojim osobinama mnogo brži, pokretniji i bolje oklopljeni."
"Tenkisti ga cijene i iz drugog razloga: "Motor našeg T-64 tako urla da ga možete čuti na tri, četiri kilometara. T-72 je mnogo tiši tako da se možete prišunjati neprijatelju koji će ga primijetiti tek kod prvog hica", kaže stručnjak.
Mnogo toga Ukrajinci mogu saznati i iz uništene vojne opreme, čak i iz ostataka ispaljenih raketa i oborenih dronova.
Tu ima doista zanimljivog, kao što je ruski sistem izviđanja Strijelec.
To je kompjuter na prsluku vojnika, povezan sa daljinomerom, predajnikom i digitalnim sistemom za prenos informacija.
Saruba kaže kako se ruski proizvođač hvali da je pomoću njega otkriveno 40% ciljeva na prostoru ratnih dejstava.
Kaže da je to pretjerano, ali dodaje da se tehnološki radi o "zanimljivom otkriću".
Tehnologija i djelovi iz inostranstva
Zanimljive stvari se nalaze i u ruskim oklopnim vozilima. Tamo negdje do 2014. kad se Rusija još smatrala partnerom Zapada, bilo je i saradnje vojnih industrija. Tako se u ruskim tenkovima mogu naći i najnoviji optički uređaji i elektronika proizvedena u drugim zemljama.
I ruske rakete često sadrže djelove iz inostranstva, najčešće mikroelektroniku, optiku i elektromotore, kaže Saruba.
"Na primejr, u (krstarećoj) raketi CH 101 koja se najčešće koristi protiv Ukrajine je nekih 53 djelova koji se proizvode u inostranstvu. To važi za čitavu paletu ruskih krstarećih i balističkih raketa. Isto tako u svim artiljerijskim sistemima neprijatelja, baš kao i u sistemima elektronskog ratovanja i protivvazdušnoj odbrani su komponente proizvedene u inostranstvu".
Ukrajinski centar za istraživanje zarobljenog oružja primijetio je da Rusija prilagođava svoju proizvodnju na osnovu komponenti koje posjeduje ili dobija.
Na primjer, koristi se elektronika široke upotrebe koja se može programirati - bilo da se radi o mašini za veš ili raketi.
U međuvremenu, u izviđačke bespilotne letjelice tipa "Orlan-10" ugrađuju se i obične video ili foto kamere, koje su zapravo razvijene za video nadzor privatnih kuća.
"U globalizovanom svijetu, elementi su standardizovani i mnogi ih proizvode", kaže Saruba.
Njegov centar često otkriva komponente stranog porijekla u ruskom oružju i to dokumentuje.
Kako navode u Centru, to je dokaz na kome bi mogle da se zasnivaju sljedeće sankcije Ruskoj Federaciji.
Bonus video: