Aktivistička grupa u Švajcarskoj predala je danas potpise za pokretanje referenduma o ustavnom amandmanu koji bi ukinuo ekonomske sankcije uvedene Rusiji i isključio ograničenje trgovine sa Kinom.
Grupa "Inicijative za neutralnost" predala je vladinim zvaničnicima u Bernu peticiju sa 130.000 potpisa čime je gotovo izvjesno obezbijedila da se referendum održi u narednih nekoliko mjeseci, piše Fajnenšl tajms.
Podržana od strane desničarske populističke Švajcarske narodne partije (SVP), najvećeg političkog pokreta u Švajcarskoj, inicijativa predlaže četiri nove klauzule koje bi preciznije definisale šta dugotrajna neutralnost alpske zemlje znači u praksi.
Promjene Ustava bi zabranile Švajcarskoj da postane član bilo kog vojnog saveza osim ako i sama nije napadnuta i spriječile vladu da uvede ili pridruži bilo koji oblik režima prinudnih sankcija kakve je uvela Rusiji zbog invazije na Ukrajinu, osim ako joj Savjet bezbjednosti UN za to ne da mandat.
Kako Kina i Rusija imaju pravo veta na bilo kakvo glasanje Savjeta bezbjednosti, takav uslov bi Švajcarskoj zagarantovao status trajnog utočišta za Moskvu i Peking.
"Kada bi se sve države ponašale kao Švajcarska, ne bi bilo rata", naveo je SVP u saopštenju pozdravljajući vijest o predaji potpisa, dodajući da uvođenje sankcija Rusiji "ugrožava unutrašnji mir i stabilnost zemlje, jedinstvenoj u uspjehu usred Evrope".
Stranka je takođe osudila "ciljane pokušaje da se potkopa [švajcarska] neutralnost".
Bern se usaglasio sa odlukama Evropske unije da uvede ekonomske sankcije ruskim pojedincima i kompanijama koje su povezane sa režimom predsjednika Vladimira Putina od kada je započeo invaziju na Ukrajinu prije dvije godine.
U švajcarskim trezorima je zamrznuta imovina sankcionisanim pojedincima i kompanijama dok je bankama u zemlji zabranjeno da posluju sa njima.
Te mjere su pokrenule pitanje šta bi Švajcarska uradila u slučaju daljeg pogoršanja odnosa između Kine i Zapada, jer su bogati Kinezi među najvažnijim izvorima novca za moćni finansijski sektor Švajcarske posljednjih godina.
Sankcije i pitanje podrške Ukrajini izazvali su sve žešću debatu u kojoj se konzervativni tradicionalisti, socijaldemokratski pacifisti i zagovarači slobodnog tržišta sukobljavaju sa uglavnom mlađim generacijama proevropskih i socijalnih liberala.
Ankete pokazuju da debata o neutralnosti ne predstavlja veliku zabrinutost za većinu Švajcaraca, ali i da njena relevantnost raste.
Prema švajcarskom ustavu, švajcarski parlament može prvo da predloži kompromisnu opciju, koju organizatori inicijative mogu izabrati da prihvate umjesto referenduma. Međutim, analitičari procjenjuju da je malo vjerovatno da će se to desiti.
Bonus video: