Visoki predstavnik EU Žozep Borelj rekao je da očekuje od zemalja Zapadnog Balkana, sa kojima su se sastali ministri spoljnih poslova zemalja članica EU, da se usklade sa Unijom u njenoj spoljnoj i bezbjednosnoj politici jer time izražavaju svoj strateški izbor i posvećenost članstvu u Uniji.
Borelj je na konferenciji za novinare, poslije neformalnog sastanka ministara spoljnih poslova EU i predstavnika zemalja Zapadnog Balkana u Luksemburgu, kome je predsjedavao, rekao da su zemlje EU spremne da podržavaju partnere sa Zapadnog Balkana, ali da očekuju od njih da budu na strani EU u "odbrani međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima".
"Spremni smo dalje da produbimo našu postepenu integraciju i pružimo našu podršku partnerima sa Zapadnog Balkana i očekujemo od njih da stanu zajedno sa nama u odbrani međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima, posebno u odnosu na Ukrajinu i posebno u odnosu na mjuere preduzete da se suprotstavi ruskoj invaziji Ukrajine", rekao je Borelj.
Po njegovim riječima usklađenost zapadnobalkanskih zemalja sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU "smatra se izrazom njihovog strateškog izbora i posvećenosti članstvu".
Rekao je da održavanje bliskih veza za režimom ruskog predsjednika Vladimira Putina nije "kompatibilno sa građenjem zajedničke budućnosti sa EU".
Na pitanje novinara o tome da je ministar spoljnih poslova Srbije rekao da će se Srbija uskladiti sa evropskom spoljnom i bezbjednosnom politikom kada postane članica EU, Borelj je ponovio da je dijeljenje spoljne politike jedan od uslova za članstvo, i da je put ka pristupanju Uniji - usaglašavanje spoljne politike.
"Izgradnja sporazuma o spoljnoj politici znači da bi nova zemlja članica morala da dijeli osnovne principe te spoljne politike, to je jedan od uslova za članstvo, a u ovom trenutku to nije slučaj sa Srbijom," rekao je Borelj.
U osvrtu na sastanak na visokom nivou u okviru dijaloga Beograda i Prištine čiji će on biti domaćin u srijedu, na kome će učestvovati predsjednik Srbije Aleksandar Vućič i premijer Kosova Aljbin Kurti, Borelj je rekao da time nastavlja pokušaje za ostvarenje napretka u dijalogu između Srbije i Kosova.
Borelj je ukazao da već postoji sporazum - Ohridski sporazum - ali da ga dvije strane ne primjenjuju.
"Zato je bilo potrebno da ponovo počnemo da se sastajemo na visokom nivou, da vidimo gdje stojimo", rekao je Borelj.
On je rekao da treba da se razgovara o ukidanju sankcija Kosovu, što je on već predložio, kao i da bi to bio postepen proces i da bi mogao da stvori okolnosti gdje se, kako je objasnio, dijalog možda ne bi odmah pokrenuo, ali ne bi bio ni naglo prekinut.
"Vođe se nisu sastale dosta dugo i ne želim da dignem ruke prije nego što stignem do kraja svog mandata", rekao je Borelj.
Bonus video: