Mađarska otvara vrata ruskim špijunima?

Evropska narodna partija upozorava da odluka Budimpešte može ugroziti nacionalnu bezbjednost

9628 pregleda 8 komentar(a)
Orban i Putin u Moskvi 5. jula, Foto: Rojters
Orban i Putin u Moskvi 5. jula, Foto: Rojters

Evropska narodna partija (EPP) je izrazila zabrinutost zbog odluke Mađarske da ublaži vizna ograničenja za državljane Rusije i Bjelorusije, strahujući da bi to moglo podstaći špijunažu u Evropskoj uniji, prema sadržaju pisma u koje je agencija Rojters imala uvid.

Manfred Veber, predsjednik EPP desnog centra, pisao je šefu Evropskog savjeta Šarlu Mišelu da bi nova mađarska pravila mogla “stvoriti velike rupe za špijunske aktivnosti ... što bi predstavljalo ozbiljan rizik za nacionalnu bezbjednost”.

“Ta politika bi takođe mogla olakšati Rusima kretanje po Šengenskoj zoni, zaobilazeći ograničenja koja nalaže zakon EU”, naveo je Veber u pismu.

Pismo je prvobitno objavio britanski “Fajnenšl tajms”.

Rojters navodi da pismo naglašava tenzije između institucija EU i Mađarske, koja trenutno predsjedava blokom, dok nastoji da održi bliske veze sa Rusijom uprkos ratu u Ukrajini.

Portparol Evropske komisije rekao je da će biti u kontaktu sa Mađarskom u vezi sa novim pravilima i da je Budimpešta u obavezi da provjeri da li su ona u skladu sa šengenskim propisima.

Mađarska je ovog mjeseca proširila svoj imigracioni program “nacionalne karte” tako da, između ostalih, uključi Ruse i Bjeloruse. Vlasniku takve kartice je dozvoljeno da radi u Mađarskoj bez bezbjednosne dozvole i može dovesti svoju porodicu u zemlju. Važi dvije godine, ali se može produžiti.

Zvanično, vlasnik kartice nije gastarbajter pa se ne pojavljuje ni u statistici ni u različitim nacionalnim kvotama.

Mađarska odluka o vizama je donijeta godinu nakon što su SAD uvele sankcije trojici visokih zvaničnika Međunarodne investicione banke (IIB), banke u Budimpešti pod ruskom kontrolom - dvojici Rusa i jednom Mađaru.

Zaposleni u banci uživali su puni diplomatski imunitet i mogli su slobodno da putuju u EU. Pod pritiskom SAD, Mađarska se povukla iz IIB, ali je izrazila frustraciju što je to morala da učini.

Mađarski premijer Viktor Orban, koji je 1. jula preuzeo šestomjesečno predsjedavanje EU, razbjesnio je ovog mjeseca partnere iz bloka posjetom Moskvi, gdje je sa sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom razgovarao o potencijalnom mirovnom sporazumu za Ukrajinu.

Orban je oštro kritikovao zapadnu vojnu pomoć Ukrajini.

Bonus video: