Njemačka vojna baza bila je zatvorena na nekoliko sati 14. avgusta, pošto su vlasti istraživale moguću sabotažu, manje od 24 sata nakon što je u vazdušna bazi NATO u toj zemlji bio zabilježen pokušaj upada, saopštili su zvaničnici.
Baza Bundesvera u Keln-Vanu zatvorena je zbog "sumnje na pokušaj upada i sumnje na sabotažu", rekao je portparol ministarstva odbrane pukovnik Arne Kolac novinarima u Berlinu.
Otkrivena je rupa u ogradi u blizini skladišta vode za piće, saopštila je teritorijalna komanda vojske na društvenoj mreži Iks.
Počinioci nisu pronađeni, a voda na lokalitetu se provjerava iz predostrožnosti. Baza je ponovo otvorena kasnije tokom dana, dodaje se.
List "Špigl" objavio da je vojnicima i civilima u bazi Bundesvera savjetovano da ne piju vodu iz česme zbog zabrinutosti da bi vodosnabdijevanje "moglo biti kontaminirano".
U bazi Keln-Van, koja se nalazi u blizini aerodroma Keln-Bon na zapadu zemlje, nalazi se nekoliko vojnih i civilnih objekata njemačkih oružanih snaga, kao i avioni koje koriste kancelar Olaf Šolc i njegovi ministri za putovanja u vladi.
Baza je takođe važno čvorište za vojnu podršku Ukrajini. Ukrajinski vojnici odatle redovno lete kući, preko Poljske, nakon obuke u Nemačkoj, dodao je "Špigl".
Pojačano obezbjeđenje
U međuvremenu, baza NATO u gradu Gajlenkirhenu na zapadu Njemačke suočila se sa pokušajem upada 13. avgusta uveče, navodi se u saopštenju vojne alijanse.
Jedna osoba je pokušala da uđe u bazu, ali je zaustavljena i otjerana, rekao je portparol, dodajući da je nakon toga obavljeno "rutinsko" čišćenje lokacije i ljudi tamo. Policija istražuje incident.
Nakon zatvaranja baze Keln-Van, na toj lokaciji NATO je takođe povećan nivo bezbjednosti, a sprovedene su rutinske provjere snabdijevanja vodom, ali je saopšteno da nema zabrinutosti za bezbjednost vodosnabdijevanja.
Baza nije zatvorena i nastavila je da radi punim kapacitetom, rekao je portparol.
Vazduhoplovna baza je dom NATO izviđačkih aviona AVACS.
Markus Faber, njemački poslanik iz liberalne stranke FDP i predsjednik parlamentarnog odbora za odbranu, rekao je za list Bild da se, s obzirom da su se dva incidenta dogodila blizu, "može pretpostaviti da neprijateljski akter želi da pokaže svoje sabotažne vještine".
Njemačka, ključni saveznik Kijeva, bila je u stanju pripravnosti zbog sabotaže i napada na vojne objekte u zemlji nakon invazije Moskve na Ukrajinu 2022.
Istražitelji su u aprilu uhapsili dvojicu njemačko-ruskih muškaraca pod sumnjom da su špijunirali za Rusiju i planirali napade u Njemačkoj, uključujući objekte američke vojske, s ciljem da podriju vojnu podršku Ukrajini.
Bonus video: