Njemački kancelar Olaf Šolc danas je rekao da će pooštriti zakone o hladnom oružju i pojačati deportacije odbijenih tražilaca azila, dok je obilazio mjesto napada nožem u kojem je osumnjičeni islamski ekstremista iz Sirije optužen za ubistvo tri osobe.
Šolc je, govoreći nakon što se pridružio regionalnim zvaničnicima u polaganju bijelog cvijeta na improvizovani spomenik u gradu Zolingenu, rekao da je "bijesan i ljut" zbog napada, u kojem je ranjeno osam osoba.
Osumnjičeni se predao policiji u subotu uveče, dan nakon napada na festivalu povodom 650. godišnjice grada.
Federalni tužioci rekli su da osumnjičeni dijeli radikalnu ideologiju grupe Islamska država, kojoj se i pridružio i da je postupao na osnovu tih uvjerenja kada je napadao svoje žrtve.
Dvadesetšestogodišnjaku je odbijen zahtjev za azil i trebalo je da bude deportovan prošle godine u Bugarsku, gdje je prvobitno ušao u Evropsku uniju, ali to nije uspjelo jer je na neko vrijeme nestao, prenose njemački mediji.
To je oživjelo kritike vlade na račun migracija i deportacije, pitanja po kojima je ona dugo bila ranjiva.
Vlada je preduzela korake da razriješi ovo pitanje, zakonima koji imaju za cilj da olakšaju deportacije odbijenih tražilaca azila koje je parlament odobrio u januaru.
Takođe Vlada je pokrenula zakone za olakšavanje deportacije stranaca koji javno odobravaju terorističke akte.
„Moramo učiniti sve da osiguramo da se takve stvari nikada ne dogode u našoj zemlji, ako je to moguće“, rekao je Šolc i dodao da će to posebno uključivati pooštravanje zakona o hladnom oružju.
Ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer je ranije ovog mjeseca predložila da se u javnosti dozvoli samo nošenje noževa sa oštricom do šest centimetara, a trenutno je dozvoljena dužina oštrice 12 centimetara.
„Moraćemo da učinimo sve da oni kojima nije dozvoljeno da ostanu u Njemačkoj budu vraćeni i deportovani“, rekla je mnistarka i dodala da je „masovno proširena mogućnost za sprovođenje takvih deportacija“.
Šolc je rekao da je već ove godine došlo do povećanja deportacija za 30 odsto, ali i da će pažljivo razmotriti kako da se te cifre povećaju.
On je rekao da su mjere, uključujući granične provjere na istočnim granicama Njemačke, smanjile broj migranata koji „neregularno“ stižu, ali i tu ima prostora za poboljšanje.
Nakon napada nožem avganistanskog imigranta u Manhajmu krajem maja u kojem je jedan policajac ubijen, a još četiri osobe povrijeđene, Šolc je obećao da će Njemačka ponovo početi da deportuje kriminalce iz Avganistana i Sirije.
Njemačka trenutno ne sprovodi deportacije u te zemlje.
Vlada nema diplomatske odnose sa talibanskim vlastima u Kabulu i za sada smatra da je bezbjednosna situacija u Siriji previše krhka da bi dozvolila deportacije tamo.
Međutim, Šolc je u junu rekao da njegova vlada radi na rješenjima koja bi omogućila deportaciju osuđenih Avganistanaca u susjedne zemlje Avganistana, a u Njemačkoj se raspravljalo o dozvoli deportacija u Siriju.
Portparolka Ministarstva unutrašnjih poslova Sonja Kok rekla je u ponedjeljak da vlada i dalje "intenzivno" radi na tome.
Bonus video: