Njemačka ekonomija blago je oslabila u drugom tromjesečju, dijelom zbog manjih ulaganja i krize u građevinskoj industriji, saopšteno je iz Destatisa.
Bruto domaći proizvod (BDP) Njemačke smanjen je 0,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal, čime je potvrđena početna procjena s kraja jula, nakon rasta od 0,2 odsto u prvom kvartalu, prenosi SEEbiz.
"Nakon blagog rasta u prethodnom tromjesečju, njemačka ekonomija je u proljeće ponovo usporila", rekla je predsjednica Destatisa, Ruth Brand.
Njemačka ekonomija je najveća u Evropi, ali je već godinama u krizi i u drugom je kvartalu imala lošije rezultate nego u drugim evropskim zemljama poput Španije i Francuske.
S negativnim rezultatom u drugom tromjesečju postoji rizik da Njemačka ponovo padne u recesiju.
Deutsche Bundesbank, njemačka centralna banka, predviđa da će se ekonomski oporavak dodatno odložiti. Očekuje se ekonomsko zatišje, ali ne i produženi pad privredne proizvodnje.
Prema statističarima, jedan od razloga usporavanja bio je pad ulaganja u opremu od 4,1 odsto, posebno u mašine, uređaje i vozila.
Pad građevinskih investicija od dva odsto takođe je uticao na rast, saopštio je Destatis, dok vanjska trgovina nije pružila podsticaj jer je izvoz roba i usluga smanjen 0,2 odsto u drugom tromjesečju.
Destatis je u utorak objavio preliminarne podatke koji pokazuju da se njemački nacionalni deficit blago smanjio na 38,1 milijardu eura u prvoj polovini godine.
To je 1,3 milijarde eura manje nego u istom periodu prošle godine. Istek programa olakšica usmjerenog na obuzdavanje visokih cijena energije usporio je povećanje državne potrošnje, prema statističarima.
To znači stopu deficita od 1,8 odsto BDP-a za prvu polovinu godine.
Savezna Vlada je odgovorna za najveći dio nacionalnog deficita, od 24,6 milijardi EUR. Međutim, taj se deficit znatno smanjio 17,9 milijardi eura u odnosu na prethodnu godinu.
U međuvremenu, istraživanje instituta Ifo objavljeno u utorak pokazalo je da se njemačka industrija bori da iskoristi ekonomski rast u drugim evropskim zemljama, dok raspoloženje među izvoznicima nastavlja da opada.
Izvozna očekivanja pala su s minus 2,2 boda u julu na minus 4,8 bodova u avgustu.
Bonus video: