Šta piše u slovačkim "novinama": "Rusija od jutra napada", scenario invazije "mađarskih terorista"

Jedan slovački novinar pravi list "iz budućnosti" u kojem fantazira šta bi moglo biti sa Slovačkom ako Rusija i nju napadne. To se ne dopada vladajućima u Bratislavi

18531 pregleda 15 komentar(a)
Foro, Foto: Screenshot/Youtube
Foro, Foto: Screenshot/Youtube

Datum je 21. septembar 2028. godine kada slovački premijer odbacuje tvrdnje da su generali ruske vojske bili u Slovačkoj zajedno sa naoružanim pripadnicima specijalnih snaga.

Tri dana kasnije, novine "Podzemni kurir" pišu: "Rusija od jutra napada po cijeloj teritoriji republike."

U pitanju je mračan scenario budućnosti – naravno, izmišljen. Ali, zbilja je objavljen u "novinama". Krajem avgusta ove godine u Bratislavi je izašlo prvo izdanje "Podzemnog kurira".

Radi se o medijskom projektu slovačkog novinara Tomaša Foroa (45). Taj reporter i nekoliko drugih novinara i analitičara igraju se scenarijima za slučaj da Rusija pobijedi Ukrajinu, a zatim napadne Slovačku.

Projekat "Podzemnog kurira" prikupio je preko šezdeset hiljada eura na jednoj slovačkoj platformi. Svi donatori će dobiti štampani primjerak. Projekat je već postigao jedan cilj – masovnu distribuciju. U planu su dalja izdanja novina.

Šef vladine kancelarije poziva na "kontramjere"

I prije štampanja prvog izdanja, ideja i sadržaj su izazivali nezadovoljstvo u vladi populističkog premijera Roberta Fica.

U saopštenju vladine kancelarije koja organizuje aktivnosti sredinom avgusta se navodi: "Ove laži imaju za cilj širenje haosa i podrivanje povjerenja u institucije koje štite mir i bezbjednost."

Juraj Gedra, šef vladine kancelarije, želi da preduzme korake protiv "Podzemnog kurira". On je u videu na Fejsbuku rekao da je ova objava "manipulacija realnošću" i pozvao na "kontramjere Ministarstva kulture i bezbjednosnih snaga", ali nije bio konkretan.

Interesantno je da je Gedra jedan od pokretača vladine kampanje pod nazivom "Poštujem drugačije mišljenje", koja će ove jeseni biti pokrenuta širom zemlje.

Restrukturiranje države

Poziv na cenzuru uklapa se u strategiju premijera Roberta Fica. On je 2018. podnio ostavku nakon masovnih protesta jer su on i njegova socijaldemokratska partija SMER optuženi za saučesništvo u ubistvu slovačkog istraživačkog novinara Jana Kucijaka i njegove vjerenice Martine Kušnirove.

Fico je ponovo na vlasti od izbora u jesen 2023. godine. Ovog puta sa ljevičarsko-desničarskom koalicijom. Fico je jedva preživio atentat u maju.

Sa tijesnom parlamentarnom većinom, njegova koalicija i dalje pokušava da transformiše pravnu državu u Slovačkoj.

Stručnjaci su preko noći smijenjeni sa rukovodećih mjesta, na primjer u Slovačkom narodnom pozorištu i Nacionalnoj galeriji.

Uprkos masovnim protestima, u ljeto 2024. Slovačka javna radio-televizija zakonom je pretvorena u državnu televiziju sa direktnim uticajem vlade. Novinari u privatnim medijima su takođe pod pritiskom. Kao Foro, na primjer.

Orban sa velikougarskom simbolikom

On je izazvao negodovanje vlade prije svega zato što je njegov "Podzemni kurir" kreirao scenario invazije "mađarskih terorista" na južnu Slovačku, koja bi potom dovela do otcjepljenja tog dijela zemlje – slično onome što se dogodilo u djelovima Donbasa na istoku Ukrajine 2014. godine.

Ali, iako je slovačka vladina kancelarija osudila takav scenario kao "zastrašivanje stanovništva", za fantaziju ima realnih povoda.

Jer, mađarski premijer Viktor Orban se posljednjih godina nekoliko puta pojavljivao sa simbolima Velike Mađarske, kao na primjer na fudbalskoj utakmici 2022. godine sa šalom na kome se u granicama prije Prvog svjetskog rata vidjela bivša Velika Mađarska: sa djelovima Hrvatske, Austrije, Rumunije, Srbije, Slovenije, Ukrajine – i Slovačke.

Zvanično, Orban ne poziva na reviziju granica. Mađarski premijer čak Fica naziva "prijateljem" i hvali mađarsko-slovačko partnerstvo. Međutim, on se eksplicitno ne ograđuje od ideja o reviziji granica.

Kada je desničarska mađarska partija "Naša domovina" pozvala da se ukrajinska oblast Zakarpatje pripoji Mađarskoj u januaru 2024. ako Ukrajina izgubi rat, od Orbana se nisu čule riječi osude.

Hibridni rat – već sada

U svakom slučaju, Tomaš Foro zna o čemu govori kada osmišljava scenario Donbasa za južnu Slovačku. Od 2016. više puta je putovao u istočni ukrajinski region i napisao je knjigu o tome. Do danas je ratni izvještač iz Ukrajine.

Premijer Robert Fico, koji je prije nekoliko godina opisao Orbanov Fides kao "šovinističku i velikomađarsku stranku", sada održava pragmatičan i prijateljski odnos sa Orbanom.

U unutrašnjem i spoljnopolitičkom pogledu, Ficova vlada se distancira od zapadnih vrijednosti.

Ficova vlada suspendovala je državnu vojnu pomoć Ukrajini odmah po preuzimanju dužnosti u oktobru 2023. Međutim, trebalo bi da se nastavi sa komercijalnom isporukom oružja.

Uprkos aktuelnim sankcijama EU, Slovačka i Mađarska dobijaju rusku naftu. Na najavu Kijeva da će zaustaviti izbjegavanje sankcija prekidom gasovoda, Bratislava je odgovorila prijetnjom da će zaustaviti isporuke dizela Ukrajini.

Tomaš Foro govori o "dvosmjernoj politici" Slovačke. Politička dvoličnost može dovesti do erozije vladavine prava i otvorenog vojnog nasilja, upozorava inicijator "Podzemnog kurira".

Njegova medijska inicijativa svojim provokativnim narativom jasno stavlja do znanja: Slovačka je već usred hibridnog rata.

Bonus video: