Savjet Evrope zabrinut zbog govora mržnje u Italiji

"Govor mržnje, uključujući takav govor od visokih političkih lidera, rijetko se dovodi u pitanje", navelo je tijelo stručnjaka za rješavanje pitanja koja se odnose na diskriminaciju

3833 pregleda 0 komentar(a)
Đorđa Meloni, Foto: REUTERS
Đorđa Meloni, Foto: REUTERS

Savjet Evrope izrazio je danas zabrinutost zbog porasta "govora mržnje" i ksenofobije u javnoj sferi u Italiji, pozivajući zemlju premijerke Đorđe Meloni da pokrene akcioni plan protiv rasizma.

Poslije pet godina analize stanja ljudskih prava u Italiji, Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije (ECRI), objavila je izveštaj u kojem se izražava zabrinutost zbog ksenofobije "sve više prisutne u javnom i političkom životu sa krajnje podijeljenim i neprijateljskim konotacijama" prema izbjeglicama, italijanskim državljanima imigrantskog porekla ili zajednici LGBTQ.

"Govor mržnje, uključujući takav govor od visokih političkih lidera, rijetko se dovodi u pitanje", navelo je to tijelo stručnjaka za rješavanje pitanja koja se odnose na diskriminaciju.

Iako se broj Roma koji žive u kampovima "znatno smanjio", njihova prinudna iseljavanja, "suprotno međunarodnim standardima, nisu prestala", navodi se u izvještaju.

"Izloženi visokim rizicima radne eksploatacije, mnogi neregularni migranti vrlo rijetko prijavljuju tu vrstu zlostavljanja iz straha da će biti deportovani", dodaje se u izvještaju.

ECRI je naveo da zajednica LGBTQ i dalje doživljava predrasude i diskriminaciju u svakodnevnom životu.

U izvještaju se navodi niz preporuka, uključujući stvaranje "potpuno nezavisnog" tijela za unapređenje ravnopravnosti, kao i usvajanje "nacionalnog akcionog plana za borbu protiv rasizma".

To tijelo takođe predlaže da se obezbijedi da školski programi naglašavaju "jednakost, raznolikost i inkluziju".

Od dolaska na vlast 2022. godine, liderka krajnje desničarske partije "Braća Italije" Đorđa Meloni, vodi izuzetno strogu migracionu politiku.

Ona, koja sebe definiše kao "hrišćansku majku", privrženu tradicionalnim porodičnim vrijednostima, takođe se više puta suprotstavljala "LGBT lobiju".

Savjet Evrope, čije je sjedište u Strazburu, ima 46 zemalja članica. On je odgovoran za održavanje vrijednosti demokratije i ljudskih prava na kontinentu.

Bonus video: