Kandidat kojeg podržava tradicionalno proruska Socijalistička partija Moldavije, Aleksandar Stojanoglo, ostvario je blagu prednost na predsjedničkim izborima u zemlji održanim u nedjelju, prema preliminarnim rezultatima nakon što je prebrojano 87% glasova, prenosi Rojters.
Rezultati pokazuju da Stojanoglo, bivši generalni tužilac, ima 51,2%, ali glasovi moldavske dijaspore – koja je u prvom krugu favorizovala aktuelnu predsjednicu Maju Sandu – još uvijek nisu prebrojani.
Vlad Kulminski, politički analitičar iz Kišinjeva, rekao je za Rojters da vjeruje kako rani rezultati pokazuju da je Sandu pobijedila na izborima. Ni Sandu ni Stojanoglo nisu komentarisali rezultate.
Izlaznost je bila veća nego u prvom krugu, prenosi Beta.
Na glasanje je danas izašlo 1,68 miliona ljudi, što je 54 odsto stanovništva, podaci su Centralne izborne komisije. I u dijaspori je glasao rekordan broj birača, njih oko 315.000.
Moldavska policija je danas saopštila da ima značajne dokaze o organizovanom prevozu birača, nezakonitog prema izbornom zakonu zemlje, na biračka mesta iz zemlje i inostranstva. Dodali su da istražuju i registruju dokaze u vezi sa aktivnostima vazdušnog saobraćaja iz Rusije ka Belorusiji, Azerbejdžanu i Turskoj.
"Takve mjere se preduzimaju da bi se zaštitio integritet izbornog procesa i da bi se obezbijedilo da svaki građanin glasa slobodno bez nepotrebnog pritiska ili uticaja", saopštila je policija.
U prvom krugu aktuelna prozapadna predsjednica Maja Sandu dobila je 42 odsto glasova, ali nije uspjela da osvoji većinu.
Kao i na referendumu o EU, anketa koju je ove nedjelje objavila istraživačka kompanija "iData" ukazuje na tijesnu trku s vjerovatnom pobjedom Sandu, ishodom koji bi se mogao oslanjati na veliku moldavsku dijasporu.
Predsjednik u Moldaviji ima značajna ovlašćenja u oblastima kao što su spoljna politika i nacionalna bezbjednost, a mandat traje četiri godine.
Ministarstvo spoljnih poslova Moldavije saopštilo je večeras da su biračka mjesta u Frankfurtu u Nemačkoj i Liverpulu i Nortemptonu u Velikoj Britaniji bila na meti lažnih prijetnji bombama, sa ciljem da se zaustavi proces glasanja.
Savjetnik Maje Sandu za nacionalnu bezbjednost Stanislav Secrieru napisao je na društvenoj mreži X da je primjećeno miješanje Rusije u moldavski izborni proces, koje ima veliki potencijal da iskrivi ishod glasanja.
On je kasnije dodao da su državni sistemi biračkog spiska bili meta "koordinisanih sajber napada" kako bi se poremetile veze između domaćih biračkih mjesta i onih u inostranstvu.
Moldavski premijer Dorin Recean rekao je da su ljudi širom zemlje dobili anonimne prijetnje smrću putem telefonskih poziva u, kako je rekao, ekstremnom napadu da bi se uplašili glasači.
Bonus video: