"Fudbal povezuje": Kako njemački klub pomaže djeci izbjeglicama u procesu integracije

"Za klince su ti treninzi važni jer su oni tokom bjekstva naučili da uvijek pobjeđuju samo oni koji su jači. A to znači da se djeca ponekad ponašaju pomalo grubo", kaže Antje Nekili za DW

5983 pregleda 26 reakcija 0 komentar(a)
Sa jednog od treninga, Foto: Screenshot/Youtube
Sa jednog od treninga, Foto: Screenshot/Youtube

Sportski klub Herta iz Bona svojim projektom "Fudbal povezuje" pomaže djeci izbjeglicama u procesu integracije u Njemačkoj. Za rad sa mladima klub je dobio nagradu Njemačkog fudbalskog saveza.

Dovoljno je samo nekoliko znakova rukom da Salim Mehdui signalizira djeci u sali za fizičko osnovne škole "Til Ojlenšpigel" šta on od njih očekuje. Svi učenici se okupljaju u krug na sredini sale. Neki pomalo nervozno skakuću s noge na nogu, drugi radoznalo gledaju trenera i čekaju svoj red.

Mehdui drži fudbalsku loptu, a nakon što su svi rekli kako se zovu, trening može da počne.

"Djeca se ovdje navikavaju na rituale, na naše rituale. To je zajednički pozdrav na početku i na kraju treninga", objašnjava trener za Dojče vele (DW).

Tu se ne radi samo o sportu, tako se podstiče i socijalna interakcija svih na treningu, naglašava Mehdui.

Važno je kako se djeca odnose jedni prema drugima. A to su djeca iz obližnjeg prihvatnog centra za izbjeglice.

"Za klince su ti treninzi važni jer su oni tokom bjekstva naučili da uvijek pobjeđuju samo oni koji su jači. A to znači da se djeca ponekad ponašaju pomalo grubo", kaže Antje Nekili za DW.

"Oni ovdje uče kako da budu obazriviji prema jedni prema drugima. Kroz igru se djeca uče ispravnom društvenom ponašanju."

Antje Nekili je volonterka i radi kao koordinatorka u izbjegličkom kampu. U martu 2022. je s fudbalskim klubom Herta iz Bona pokrenula projekat "Fudbal povezuje".

Jezičke barijere

I konačno – lopta se kotrlja. U maloj sali je bučno. Glasni smijeh miješa se sa slavljem zbog postignutog gola. Radost je vidljiva i zarazna.

"To me ispunjava veseljem", kaže Salim. "Vidi se da je to dobro za djecu i da ih motiviše da nastave dalje."

Kad je prije dvije godine pokrenuo ovaj projekat, Salim Vereine je bio student, a u bonskoj Herti je godinu dana proveo kao volonter. Tada je napravio i mali vodič, jer je na samom početku komunikacija njemu i njegovim koleginicama i kolegama zadavala najviše problema. "Naravno da je to izazov, jer postoje jezičke barijere, svaki put na treningu imate novu djecu."

Jerg Mihael, kopredsjednik bonskog kluba dodaje: "To su djeca koja dolaze iz različitih zemalja, često ni ne pričaju zajednički jezik." I zato se svi treneri suočavaju s istim izazovom, kako motivisati svu djecu da učestvuju u toj aktivnosti, kaže Mihael za DW.

Salim se prihvatio tog problema i zajedno s rukovodstvom kluba došao i do nekih rješenja. Ako komunikacija nije moguća na engleskom ili francuskom, onda se odvija neverbalno, uz pomoć kartica koje Salim pokazuje djeci.

Nije uvijek ni potreban zajednički jezik da bi se komuniciralo, kaže Nekili.

Kad igraju za isti tim, onda mogu da se sprijatelje djeca iz kultura koje su inače neprijateljski nastrojene jedne prema drugoj. Klub dakle koristi fudbal kao zajednički jezik. To je jezik, kako naglašava Mihael, koji se širom svijeta uvijek razumije.

Priznanje Fudbalskog saveza

"Pet minuta pauze" ili jedan sasvim jednostavan znak za "Stop". Te poruke lako mogu da se prepoznaju na karticama, tako da djeca u svakom trenutku mogu da znaju šta se događa. I to funkcioniše, projekat je u potpunosti uspio. Zbog toga je nedavno i odlikovan od strane Njemačkog fudbalskog saveza (DFB) Nagradom Juliusa Hirša.

Pod rukovodstvom predsjednika DFB Bernda Nojendorfa, Herta iz Bona izabrana je između 134 kluba, odnosno inicijative koje su se takmičile za to prestižno priznanje. DFB je u obrazloženju naveo da je bonski projekat "impresivan primjer nesebičnosti, jer se na taj način ne pridobijaju budući članovi kluba". Sva djeca, naime, već nakon nekoliko dana ili nedjelja, napuštaju klub.

Kako klubovi mogu da pomognu?

Uprkos uglavnom prilično kratkom boravku u klubu, djeca profitiraju od treninga. Osim što tako na trenutak zaboravljaju na svoju svakodnevicu, oni uče socijalne kompetencije, praktikuju socijalne kontakte i stiču uvid u njemačku kulturu.

"Treninzi mijenjaju ponašanje djece, jer oni koji su prošli kroz našu radionicu, mogu da pomognu i drugoj djeci", kaže Nekili. "Oni se međusobno podržavaju i dijele svoje znanje dalje drugoj djeci."

Jerg Mihael kaže da mu ovaj projekt pokazuje i koliko bi slične inicijative mogle da budu važne po pitanju integracije: "Klubovi bi trebalo da se socijalno angažuju, to bi trebalo da bude njihov zadatak", poručuje on. "Zato smo razvili taj vodič, tako želimo da pokažemo koliko je u stvari jednostavno ponuditi takve treninge."

Nakon samo 60 minuta, trening je gotov. Ako pitate djecu – prebrzo je prošlo. Za oproštaj se svi opet skupljaju u krug. I svi zajedno s preostalom energijom glasno uzvikuju: "Fudbal!" Svi na istom jeziku i svi sa širokim osmijehom na licu.

Bonus video: