Kaja Kalas, kandidatkinja za najvišu diplomatsku funkciju u Evropskoj uniji u narednih pet godina, upozorila je juče da ne treba praviti pretpostavke o tome šta će izabrani američki predsjednik SAD Donald Tramp uraditi u vezi s Ukrajinom i istakla da izolacionizam nikada nije donio korist Sjedinjenim Državama.
Kalas, bivša premijerka Estonije, rekla je na saslušanju pred Odborom Evropskog parlamenta (EP) za spoljne poslove da misli da još niko ne zna šta će Tramp odlučiti povodom rata u Ukrajini.
Nakon što je jedan poslanik izjavio da bi Tramp mogao okončati američku vojnu podršku Kijevu i citirao izabranog potpredsjednika Džej Di Vensa, koji je rekao da bi djelovi Ukrajine mogli ostati pod kontrolom Rusije kao dio mirovnog sporazuma, Kalas je indirektno upozorila na opasnosti izolacionizma.
“Ako pogledamo u istoriju, izolacionizam nikada nije bio dobar za Ameriku”, rekla je Kalas.
Kao i mnogi evropski lideri posljednjih dana, ona je nastojala da iznese argument za nastavak američke podrške Ukrajini povezujući rat s Trampovim zabrinutostima zbog uspona Kine. Rekla je da Rusija ne bi mogla tako snažno voditi rat bez kineske podrške, prenio je Rojters.
“Ako je Amerika zabrinuta zbog Kine, prvo bi trebalo da bude zabrinuta zbog Rusije”, rekla je Kalas.
Tramp, koji će preuzeti dužnost u januaru, više puta je kritikovao obim američke pomoći Ukrajini i najavio da će brzo okončati rat. Njegova pobjeda na izborima prošle sedmice pokrenula je nova pitanja o budućnosti zapadne pomoći Kijevu i izvršila pritisak na evropske prijestonice da se pripreme za scenario u kojem bi Vašington smanjio podršku Ukrajini.
Kalas je izjavila da je Zapadni Balkan veoma važan region i da EU prema njemu djeluje na dva kolosijeka, a to su proširenje i proces normalizacije odnosa Srbije i Kosova
Kalas, koja će uskoro naslijediti Žozepa Borela, rekla je da Evropa treba da naglasi veze između Rusije, Irana, Sjeverne Koreje i Kine u razgovorima sa svojim saveznicima.
Ona je takođe istakla da će biti posljedica i na drugim mjestima u svijetu ako bi se smatralo da je Rusija profitirala od invazije na Ukrajinu.
“Ako se agresija negdje isplati, to služi kao poziv da se koristi i na drugim mjestima - to je naša zabrinutost”, rekla je.
Ruska invazija i neizvjesnost oko buduće američke podrške bezbjednosti Evrope takođe su izvršili pritisak na lidere kontinenta da više učine po pitanju odbrane. Kalas je naglasila da snažno podržava te napore.
“Jasno je da moramo učiniti više: proizvoditi više odbrambenih kapaciteta, municije”, rekla je Kalas.
Međutim, ona smatra da NATO mora i dalje imati vodeću ulogu u evropskoj odbrani, uz podršku EU u oblastima poput povećanja proizvodnje naoružanja.
“Ne mislim da je Evropskoj uniji potrebne odvojene vojne moći”, rekla je Kalas.
Ona je kazala da vidi “sinergiju” između NATO-a i EU “tako da NATO priprema vojne planove, dok se Evropska unija i države članice zaista fokusiraju na to kako se ta municija i kapaciteti ispunjavaju”.
Kalas je izjavila da je Zapadni Balkan veoma važan region i da EU prema njemu djeluje na dva kolosijeka, a to su proširenje i proces normalizacije odnosa Srbije i Kosova, prenijela je Beta.
Ona se založila za pridruživanje Ukrajine EU i naglasila da je proširenje na susjedne zemlje geostrateško ulaganje koje je u interesu same EU.
“Treba da radimo sa komesarom za proširenje i da imamo uspješne priče tokom ovih pet godina, u smislu proširenja, zbog prosperiteta, ali i zbog davanja nade čitavom regionu”, rekla je 47-godišnja Kalas.
Odgovarajući na pitanja poslanika na samom kraju tročasovnog saslušanja, Kalas je ocijenila da proširenje EU ne bi trebalo da bude proces u kom su svi unutra ili svi napolju.
“Moramo imati pristup zasnovan na zaslugama sa svakom pojedinom zemljom i da vidimo šta možemo da uradimo”, rekla je Kalas i najavila posjetu zapadnom Balkanu u prvom dijelu svog mandata.
Bonus video: