Rat robota između Rusije i Ukrajine

Kako gubici rastu, a iscrpljenost se povećava, obje strane u ratu nastoje da ljude zamijene mašinama. Automatizacija će biti glavni fokus inovacija na bojnom polju u narednoj godini

12683 pregleda 0 komentar(a)
Iz proizvodnog pogona kompanije “Unwave”, Foto: Rojters
Iz proizvodnog pogona kompanije “Unwave”, Foto: Rojters

Kada je Jurij Šelmuk prošle godine osnovao kompaniju za proizvodnju ometača signala za dronove, rekao je da je interesovanje za te uređaje bilo malo. Danas proizvodi 2.500 mjesečno i ima listu čekanja od šest nedjelja, piše Rojters.

Potražnja se promijenila nakon neuspjeha Ukrajine da izvede veliku kontraofanzivu u ljeto 2023, koja je imala za cilj da primora ruske snage na defanzivu. Kijev je tada istakao opsežnu upotrebu ruskih bespilotnih letjelica za otkrivanje i gađanje ciljeva, kao i ogromne količine mina i vojnika.

“Koncentrisani, jeftini vazdušni dronovi zaustavili su sve naše napade”, rekao je Šelmuk. “Postalo je jasno da se pojavio novi faktor koji mijenja pravila igre”.

Rojters piše da je ogromna većina od preko 800 kompanija u sve većoj vojnoj industriji Ukrajine, osnovana nakon ruske invazije punog obima 2022. godine, koja je u utorak ušla u hiljaditi dan.

Mnoge od njih su osnovane kao odgovor na brzo promjenljive uslove na ratištu, uključujući dronove, prvo u vazduhu, a zatim i na kopnu i moru, kao i tehnologiju protiv dronova i, u sve većoj mjeri, vještačku inteligenciju.

“Ukrajinski vojno-industrijski sektor trenutno je najbrži u inovacijama u cijelom svijetu”, rekla je Halina Jančenko, ukrajinska poslanica koja zastupa lokalne proizvođače oružja u parlamentu.

'Unwave' je proizvođač ometača i sistema za radioelektronsko ratovanje
"Unwave" je proizvođač ometača i sistema za radioelektronsko ratovanjefoto: Reuters

I Ukrajina i Rusija ove godine planiraju da proizvedu oko 1,5 miliona dronova, uglavnom malih FPV letjelica koje omogućavaju pilotu da u realnom vremenu vidi pogled s kamere montirane na dronu. One koštaju nekoliko stotina dolara i njima se može daljinski upravljati za identifikaciju i napade na neprijateljske ciljeve.

Ukrajinski vojnici su već u februaru rekli Rojtersu da im velika nadmoć ruskih dronova otežava slobodno kretanje i izgradnju utvrđenja.

Ukrajinski vojno-industrijski sektor trenutno je najbrži u inovacijama u cijelom svijetu

Do ljeta, dok je Rusija preuzimala ukrajinsku teritoriju najbržim tempom od početka sukoba, većina uništenih vojnih pikapova imala je kupole za elektronsko ratovanje (EW) koje su prošle godine postavljane samo na opremu visoke vrijednosti, piše u Rojtersovoj analizi.

Šelmukova kompanija “Unwave” je jedna od oko 30 firmi koje proizvode ovakve sisteme, koji blokiraju signale i koriste različite metode za ometanje računarskih sistema unutar dronova.

Većina EW sistema protiv dronova ometa jednu, ili u najboljem slučaju nekoliko radio-frekvencija, što znači da ruski piloti dronova mogu da izbjegnu ometanje prelaskom na novu frekvenciju. Proizvođači EW sistema stoga prate razgovore na internetu u vezi sa ruskim dronovima kako bi utvrdili koje frekvencije će njihove letjelice koristiti.

Kako gubici rastu, a iscrpljenost se povećava, obje strane u ratu nastoje da ljude zamijene mašinama, ističe Rojters.

Ukrajina ima poteškoća da popuni jedinice iscrpljene borbama, a Rusija se navodno okrenula Sjevernoj Koreji.

Testiranje uređaja na nepoznatoj lokaciji u Ukrajini
Testiranje uređaja na nepoznatoj lokaciji u Ukrajinifoto: Reuters

Sedam zvaničnika i predstavnika industrije izjavilo je za Rojters da će automatizacija biti glavni fokus inovacija na bojnom polju u narednoj godini.

“Broj pješadinaca u rovovima je značajno smanjen, a borbom je moguće komandovati onlajn sa udaljene tačke, što smanjuje rizik od stradanja ljudstva”, rekao je Ostap Fliunt, oficir 67. mehanizovane brigade.

Ukrajina sada ima više od 160 kompanija koje prave besposadna kopnena vozila, prema podacima državnog akceleratora odbrambene industrije Brave1. Ta vozila se mogu koristiti za dostavu zaliha, evakuaciju ranjenih ili nošenje mitraljeza kojima se upravlja na daljinu.

Jedan pukovnik, kodnog imena Hefest, nedavno je napustio vojsku da bi počeo da proizvodi automatizovane sisteme mitraljeza. On je kazao da šest njegovih proizvoda već zamjenjuje mitraljesce na frontu, omogućavajući im da rukuju oružjem na ekranu daleko od opasnosti.

Flijunt je rekao da je ovo sve češće: “Moderni rat je sukob tehnologija za otkrivanje, ometanje i uništavanje na daljinu, ostavljajući operateru samo mogućnost da donosi odluke o napadima”, izjavio je.

Ministar za naoružanje Herman Smetanin takođe je rekao da daljinsko ratovanje, uključujući upotrebu vještačke inteligencije, bilježi rast.

“U bliskoj budućnosti, ovo će biti glavni pravac razvoja, rat robota”, rekao je Rojtersu. “Riječ je o ljudskim životima, moramo ih zaštititi.”

Zvaničnici se plaše da bi javnost mogla negativno da reaguje na izvoz oružja iz zemlje u ratu koja zavisi od strane pomoći

Ukrajina se nada da će inovativni odbrambeni sektor pružiti novu osnovu za ekonomiju devastiranu invazijom.

Ukraine
foto: Reuters

Država je uložila 1,5 milijardi dolara u unapređenje proizvodnje naoružanja koja je stagnirala još od sovjetskih vremena, rekao je ministar Smetanin, iako još uvijek zavisi od zapadnih saveznika za granate, rakete i protivvazdušnu odbranu.

Kapacitet odbrambene proizvodnje porastao je sa milijardu dolara 2022. na 20 milijardi dolara 2024, ali Ukrajina može da kupi samo pola od toga, rekao je ministar, tako da dodatni kapaciteti proizvodnje ostaju neiskorišćeni.

Neki proizvođači se žale na stroga ograničenja na profitne marže i nedostatak dugoročnih državnih ugovora, što je problem koji predsjednik Volodimir Zelenski planira da riješi.

Četiri kompanije sa kojima je Rojters razgovarao takođe su navele da imaju poteškoća sa pronalaskom kvalifikovanog osoblja.

Katerina Mihalko, direktorka udruženja privatnih vojnih proizvođača Tech Force in UA, rekla je da 85 odsto od 38 firmi koje je njena organizacija anketirala ili razmatra preseljenje operacija u inostranstvo ili su to već učinile.

Najveći problem za mnoge je ratna zabrana izvoza oružja koju kompanije žele da ukinu kako bi prikupile kapital za širenje. Zvaničnici se plaše da bi javnost mogla negativno da reaguje na izvoz oružja iz zemlje u ratu koja zavisi od strane pomoći.

Bonus video: