Demonstranti u Gruziji imaju dva glavna zahtjeva: nove izbore nakon spornih parlamentarnih izbora održanih 26. oktobra i povratak na evropski put utvrđen u Ustavu njihove zemlje.
Vladajuća stranka „Gruzijski san“ optužila je opoziciju da uz pomoć „stranih sponzora“ organizuje „Majdanski ustanak“, aludirajući na ukrajinsku revoluciju iz 2014. protiv proruskog predsjednika Viktora Janukoviča.
U nedjelju uveče (8.12) na ulice je ponovo izašlo na hiljade ljudi. Okupljali su se jedanaesti dan zaredom ispred parlamenta u glavnom gradu Tbilisiju. Mnogi od njih mahali su zastavama Evropske unije.
Kao i prethodnih večeri, demonstranti su udarali po metalnim barijerama kojima je parlament ograđen. Tokom dana, gradske vlasti su započele postavljanje veliki jelke ispred zgrade, a učesnici protesta pričvrstili su za konstrukciju fotografije demonstranata koje je policija nedavno pretukla. Lica na fotografijama bila su prekrivena modricama.
Retorika Kremlja
Policija sve nasilnije interveniše protiv demonstranata, koristeći vodene topove i suzavac. Navodno su pretučeni brojni demonstranti koji su u nedjelju na policajce bacali pirotehnička sredstva i podizali barikade. Oni gruzijsku vladu optužuju da koristi grupe nasilnika kako bi spriječila ljude da učestvuju u protestima. Predstavnici vladajuće proruske stranke „Gruzijski san“ odbacuju te optužbe.
Premijer Irakli Kobahidze optužio je opozicione lidere za organizovanje nasilja, okrivljujući ih i za povrede. „Pobijedili smo u važnoj bici protiv liberalnog fašizma u našoj zemlji“, rekao je novinarima, koristeći retoriku koju Kremlj koristi protiv svojih političkih protivnika.
Prema najnovijim procjenama organizacije „Transparency International“, tokom protesta je uhapšeno oko 400 ljudi. Više od 300 njih je povrijeđeno.
Napadi na novinare
Na meti su sve češće i novinari. Prema informacijama agencije AP, gruzijski novinari su izloženi brutalnim napadima. Reporterka Maka Čihladze izvijestila je da ju je nasilna gomila u subotu uveče napala zajedno s kolegom s nezavisne televizije „Pirveli TV“. Kolega je zadobio povredu glave, a kamera mu je ukradena.
U nedjelju je nekoliko stotina novinara marširalo kroz Tbilisi i postavilo plakate kolega za koje tvrde da su napadnuti dok su obavljali svoj posao. „Naše kolege su pretučene i povređene, neki su u ozbiljnom stanju u bolnici,“ rekla je voditeljka „Pirveli TV-a“ Ekaterine Mišveladze.
Sukob oko proevropskog smjera zemlje
Proevropski protesti usmjereni su prvenstveno protiv najave premijera Kobahidzea da će odložiti pregovore o pristupanju EU do 2028. U centru protesta su i sporni parlamentarni izbori održani krajem oktobra. Opozicija optužuje vladajuću stranku za izbornu prevaru. Vlada to poriče, ali neki lokalni i međunarodni posmatrači dokumentovali su brojne nepravilnosti.
Jedan od demonstranata rekao je za DW: „Vidjeli smo kako posmatrači vladajuće stranke pritiskaju ljude na biračkim mjestima da glasaju za ‘Gruzijski san’. Dokumentovao sam to, i nisam jedini. Vladajuća stranka zauzela je sve državne institucije – parlament, sudove i izbornu komisiju.“
Gruzija je od decembra 2023. zvanično kandidat za članstvo u EU. Međutim, vlada je od tada donijela nekoliko zakona koji izazivaju veliku zabrinutost u Briselu – uključujući zakon protiv „stranog uticaja“, po uzoru na Rusiju. Zbog toga je Evropska unija krajem juna zamrzla proces pristupanja Gruzije.
Bonus video: