Papa Franjo je danas imenovao Italijanku, časnu sestru Simonu Brambilu za šeficu jednog odjeljenja Kurije Svete stolice, centralnog organa upravljanja Katoličke crkve, čime je ona postala prva žena do sada na čelu neke veće službe Vatikana.
Franjin cilj je da ženama da više rukovodećih uloga u upravljanju Crkvom.
Brambilino imenovanje je postalo moguće na osnovu papine reforme osnivačkog ustava Svete stolice 2022. godine, koja je omogućila i laicima, uključujući i žene, da budu na čelu dikasterija i da postanu prefekti.
Služba na čije čelo je postavljena Brambila, jedna je od najvažnijih u Vatikanu. Zvanični naziv je Dikasterij za institute posvećenog života i društva apostolskog života. Ta služba je odgovorna za svaki vjerski red - od jezuita i franjevaca, do manjih novijih pokreta.
Brambila, medicinska sestra, radila je kao misionarka u Mozambiku i vodila svoj red Konsolata od 2011. do 2023. godine, kada ju je Franjo postavio za sekretara Odjeljenja za vjerske redove.
Katolkinje obavljaju veliki dio crkvenog posla u školama, bolnicama i prenose vjeru budućim generacijama. Ali oni su se dugo žalile na drugorazredni status u instituciji koja dozvoljava sveštenstvo samo za muškarce.
Međutim, tokom Franjinog papstva došlo je do značajnog povećanja procenta žena koje rade u Vatikanu, uključujući rukovodeća mjesta - sa 19,3 odsto 2013. godine, na 23,4 odsto danas. Samo u Kuriji procenat žena je 26 odsto.
Bonus video: