Francuska: Porodice tuže Tiktok jer smatraju da je kompanija odgovorna za samoubistva tinejdžera

Sada Mistre i još šest porodica tuže TikTok Francuska, optužujući platformu da nije uspjela da moderira štetni sadržaj i da je izložila djecu materijalu koji ugrožava život. Od sedam porodica, dvije su izgubile dijete, prenosi AP

4082 pregleda 1 komentar(a)
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS

U trenutku kada joj se svijet srušio prije tri godine, Stefani Mistre je pronašla svoju petnaestogodišnju kćerku Mari mrtvu u spavaćoj sobi, gdje je izvršila samoubistvo.

"Prešla sam iz svjetlosti u tamu u djeliću sekunde," rekla je Mistre, opisujući dan u septembru 2021. godine, koji je označio početak njene borbe protiv TikToka, kineske video aplikacije za koju krivi što je njenu kćerku odvela u očaj, piše AP.

Pregledajući telefon svoje kćerke nakon njene smrti, Mistre je otkrila video snimke koji promovišu metode samoubistva, tutorijale i komentare koji podstiču korisnike da idu dalje od "običnih pokušaja samoubistva." Rekla je da je TikTokov algoritam više puta plasirao takav sadržaj njenoj kćerki.

"To je bilo ispiranje mozga," rekla je Mistre, koja živi u Kasiju, blizu Marseja, na jugu Francuske. "Normalizovali su depresiju i samopovređivanje, pretvarajući ih u iskrivljen osjećaj pripadnosti."

Sada Mistre i još šest porodica tuže TikTok Francuska, optužujući platformu da nije uspjela da moderira štetni sadržaj i da je izložila djecu materijalu koji ugrožava život. Od sedam porodica, dvije su izgubile dijete.

Upitana o tužbi, TikTok je izjavio da njegovi smjernice zabranjuju svaku promociju samoubistva i da zapošljava 40.000 stručnjaka za povjerenje i sigurnost širom svijeta — od kojih su stotine moderatori koji govore francuski jezik — kako bi uklonili opasne objave. Kompanija je takođe navela da usmjerava korisnike koji pretražuju video snimke vezane za samoubistvo na usluge za mentalno zdravlje.

Prije nego što je izvršila samoubistvo, Mari Le Tijek je snimila nekoliko video snimaka kako bi objasnila svoju odluku, navodeći razne poteškoće u svom životu i citirajući pjesmu emo-rap grupe "Suicideboys" iz Luizijane, koja je popularna na TikToku.

Naučnici nisu uspostavili jasnu vezu između društvenih mreža i problema mentalnog zdravlja ili psiholoških povreda, rekao je Gregoar Borst, profesor psihologije i kognitivne neuronauke na Univerzitetu Paris-Cité.

„Veoma je teško pokazati jasnu uzročno-posljedičnu vezu u ovoj oblasti,“ rekao je Borst, pozivajući se na vodeću recenziranu studiju koja je utvrdila da samo 0,4 odsto razlika u blagostanju tinejdžera može biti povezano s upotrebom društvenih mreža.

Dodatno, Borst je istakao da nijedna trenutna studija ne sugeriše da je TikTok štetniji od konkurentskih aplikacija poput Snapčata, Iks-a (bivši Tviter), Fejsbuka ili Instagrama.

Iako većina tinejdžera koristi društvene mreže bez značajne štete, stvarni rizici, rekao je Borst, leže kod onih koji se već suočavaju s izazovima poput zlostavljanja ili nestabilnosti u porodici.

Bonus video: