Turske vlasti protjerale su dopisnika Bi-Bi-Sija (BBC) optuživši ga da predstavlja "prijetnju za javni red" u zemlji koju posljednjih dana potresa talas demonstracija, javio je danas britanski javni servis.
Kako je saopštio BBC turske vlasti jutros su protjerala Marka Louena iz Istanbula, pošto su ga prethodnog dana vratile u hotel poslije držanja u pritvoru 17 sati.
"Rečeno mu je da je protjeran jer je 'prijetnja za javni red' ", dodao je BBC.
Turske vlasti suočene su sa talasom demonstracija najvećim u posljednjih 12 godina pokrenutim hapšenjem opozicionog gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua 19. marta.
Zabranjena su okupljanja u velikim gradovima i vlasti su javile da su od početka protesta uhapsile 1.800 ljudi, a posljednjih dana uhapšeno je i više novinara dok su izvještvali sa demonstracija među kojima i fotograf agencija Frans pres u ponedjeljak.
Turski sud je naredio danas oslobađanje francuskog fotografa i još sedam novinara uhapšenih u ponedjeljak u Istanbulu i Izmiru, kaže tursko Udruženje za odbranu ljudskih prava (MSLA).
Evropska unija izrazila je žaljenje zbog hapšenja novinara u Turskoj i tražila od nje da poštuje slobodu medija u skladu sa evropskim vrijednostima, rekao je danas portparol Evropske komisije.
Mark Louen bio je u Turskoj da izvještava o demonstracijama u toj zemlji za informativni servis BBC Njus.
"Radi se o vrlo zabrinjavajućem incidentu i to ćemo prenijeti turskim vlastima", rekla je generalna direktorka BBC Njuza Debora Tarnes, u saopštenju.
Ona je rekla da je Louen iskusan dopisnik koji odlično poznaje Tursku i da ni jedan novinar ne treba da doživi takav tretman samo zato što radi svoj posao, i dodala da će BBC nastaviti da izvještava o događajima u turskoj "nepristrasno i ravnopravno".
Louen je u izjavi po dolasku u London rekao da je jako uznemirujuće biti protjeran iz zemlje gdje je živio pet godina i koju voli.
"Sloboda medija i nepristrasnost izvještavanja suštinske su za svaku demokratiju", rekao je on, prenio je BBC u saopštenju.
Bonus video:
