Uticajni list Njujork tajms založio se za ukidanje elektorskog sistema na američkim predsjedničkim izborima uz obrazloženje da je zastrio i da predstavlja simbol vremena kada je ropstvo bilo legalno.
Elektori su juče potvrdili pobjedu republikanskog kandidata Donalda Tramp, pošto je za njega glasalo 304 od 538 elektora, a demokratsku kandidatkinju Hilari Klinton 227. Tramp je inače trebalo da dobije 306, a Klinton 232 elektora, ali je više njih odstupilo od volje birača i svoj glas dalo osobama koje nisu ni učestovale na izborima.
Drugi put za 16 godina predsjednik je postao kandidat koji je dobio manje glasova na nacionalnom niovu, ali za razliku od 2000. godine kada je rezultat bio tesan, Klinton je dobila preko 2,8 miliona, ili 2,1 odsto glasova više od Trampa.
Liberalni njujorški list u uredničkom komentaru navodi da elektorska skupština ne samo da je zaostavština iz vremena osnivanja SAD, već i "živi simbol američkog prvobitnog greha".
"Kada je ropstvo bilo odobreno zakonom, direktno glasanje bi stavilo južnjačke države u podređeni položaj", navodi Njujork tajms i dodaje da su države koje su dozvoljavale ropstvo imale više elektorskih glasova zahvaljujući rasističkim zakonima.
Danas elektorski sistem, u kojem države dobijaju glasove na osnovu zastupljenosti u Kongresu, prednost daje manjim državama, pa tako glas u Vajomingu vredi 3,6 puta više nego u Kaliforniji, navodi Njujork tajms.
"Velikom većinom, Amerikanci bi više voljeli da biraju predsjednika direktnim glasanjem, bez filtera zastarjelog mehanizma elektorske skupštine", navodi se u uredničkom komentaru i dodaje da je Tramp pobjedio po pravilima, ali da pravila treba mijenjati.
List nudi i rješenje koje je već u obliku zakona usvojeno u nekoliko država - da elektori glasaju za kandidata koji je dobio više glasova na nacionalnom nivou.
Bonus video: